Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

12. 08. 2014 13:38:46
Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

Je mi ctí tu být dnes večer s vámi, abychom společně zahájili čtvrtý ročník festivalu Prague Pride. Pro mě i pro celé americké velvyslanectví to byla čest sponzorovat každý ročník „pridu“ od roku 2011. Načasoval jsem si odjezd tak, aby mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice byl pozdrav účastníkům této akce.

Když se tady kolem sebe rozhlédnu, vidím mnoho přátel. Vidím tu lidi, bez jejichž úsilí bychom dnes v oblasti práv gayů a lesbiček nebyli tam, kde jsme. Pamatuji si první ročník festivalu – byl velmi odlišný. Čelili jste značnému nepřátelství mnoha částí české společnosti. Dokonce naše ambasáda i já osobně jsme byli kritizováni za naši podporu vašemu úsilí a kritice čelilo i několik dalších zastupitelských úřadů, které na vaši podporu podepsaly dopis.

Vím, že to nyní vypadá jako hodně dávno, ale vzpomeňte si, jak ta kontroverze pokračovala. Někteří lidé se báli, že dojde na protesty, nebo že na průvod festivalu nikdo nepřijde, nebo že mrak intolerance bude navždy viset nad snahami otevřít českou společnost komunitě gayů a leseb.

Prague Pride 2011 měl ale happy end. Kontroverze se ukázala jako přínosná věc, protože se o celé záležitosti hovořilo veřejně. Naprostá většina Čechů se přidala na stranu tolerance. První pride byl prostě úspěšný, jedna dobrá akce střídala druhou a celé to vyvrcholilo rozverným pochodem.

Výsledkem je, že teď, po třech letech, si nelze nevzpomenout na Prahu, když se vede řeč o gay a lesbických festivalech. Každý rok se k Prague Pride přidává víc a víc lidí. Loni se Pride zaměřila na vlastní řady. Těm, kteří ještě neprošli svým coming-outem, Prague Pride ukázala, že čas právě nadešel.

Letos Prague Pride cílí na východ, aby pomohla tamním gay a lesbickým komunitám, které čelí diskriminačním zákonům a praktikám, jež jsou urážející, obecně podrývají bezpečí a porušují lidská práva. Násilí proti sexuálním menšinám kdekoliv na světě je hrozbou pro mír, stabilitu a prosperitu.

Řekněte vládám v zemích, kde jsou gayům a lesbám upírána základní lidská práva žít své životy a milovat své blízké, ať se stydí. Můžete být lepší. Musíte být lepší.

Uvědomuju si, že je před námi ještě spousta práce. Doufám, že až se do Prahy někdy vrátím, budu moci blahopřát svým přátelům z gay a lesbické komunity k jejich sňatkům a nově adoptovaným synům a dcerám.

Podařilo se vám udělat z Prague Pride největší oslavu tohoto druhu ve střední Evropě a k tomu Czeslavu, Willemovi a celému týmu Prague Pride blahopřeji. Odcházím z Prahy po takřka čtyřech letech, ale vím, že boj o rovné příležitosti je v dobrých rukách. Velvyslanectví USA bude i nadále vašim partnerem, včetně nového velvyslance Andrewa Schapira, s kterým se já i prezident Obama přátelíme z dob studií na právnické fakultě a který je těmto otázkám stejně oddaný jako my.

Když jsme dnes večer osvětlovali Gloriet duhovými barvami, vzpomněl jsem si na jinou příležitost, kdy byl Gloriet symbolem volnosti a demokracie. Během komunismu byla vlajka vyvěšená na tomto pavilonu viditelná z celé Prahy. Všem – disidentům, studentům, obyčejným lidem i dokonce stranickým funkcionářům – připomínala, že Spojené státy budou bojovat za lidská práva každého a kdekoliv. Přestože i my ve Státech máme k dokonalosti daleko, generace po generaci pracujeme na tom, abychom uskutečnili naše ideály. Daří se nám to stále lépe, jak je vidět na našem postupu v prosazování práv sexuálních menšin. Takže doufám, že naše cesta může být dobrým příkladem.

Děkuji. Bylo pro mě ctí s vámi po celou tu dobu pracovat. Budete mi všichni chybět, ale snad se potkáme při mých budoucích návštěvách České republiky. Na shledanou!


Launching the Fourth Prague Pride Festival

I have had the privilege to lead our Embassy in supporting all four Prague pride festivals to date. So it is fitting that my very last official act as ambassador was to kick off this year's edition. Below are my remarks, which I made right before illuminating one of our Embassy buildings in the rainbow colors to celebrate the launch of pride week 2014.

I am honored to be here tonight to open the fourth annual Prague Pride week. It has been my and the Embassy’s privilege to help sponsor every Pride since its inception, in 2011. I timed my departure so my final official act as the United States Ambassador to the Czech Republic is to be here with all of you tonight to open Prague Pride 2014!

As I look around the room tonight, I see many friends. I see people who have given so much over the past four years to get to where we are today. I remember the first year of Pride; it looked very different. You faced considerable opposition from many parts of Czech society. Even our Embassy and I personally were criticized for our support of your efforts, as were the other Embassies who signed a support letter.

I know it seems very long ago, but remember how the controversy went on and on. People were afraid there would be protests. Or that no one would show up. Or that a cloud of intolerance would always hang over the efforts to support an open and inclusive society for the LGBT community in the Czech Republic.

But Pride 2011 had a happy ending. The controversy proved to be a good thing, as the issues were debated publicly. The vast majority of Czechs came down on the side of tolerance. We had a successful inaugural Pride week, one great event after another, culminating in a joyful Pride Parade.

And today, three years later, you can’t think about Pride celebrations around the world without thinking about Prague. Every year Prague Pride gets bigger, better and more inclusive. Last year, Pride looked inwards. For those in the Czech Republic who had not already come out, Prague Pride made the case that now is the time.

This year, Prague Pride is looking east to support LGBT communities that face discriminatory laws and practices that attack dignity, undermine safety, and violate human rights. Anti-LGBT violence anywhere is a threat to peace, stability and prosperity everywhere.

To the governments in countries where the LGBT community is denied the basic human right to live their lives and love their loves, to those governments, we say shame on you. You can do better. You must do better.

I know that there is still much to be done. I pray that as I return to Prague in the years ahead, I will soon be able to congratulate my LGBT friends on their recent marriages, and on their newly adopted sons and daughters.

You have persevered to turn Prague Pride into the largest pride celebration in Central Europe. To Czeslaw, Willem and the entire Prague Pride team, I congratulate you on what you have done here. I leave Prague tomorrow after almost four years here, but I leave knowing that the struggle for equal rights remains in good hands. And our Embassy will continue to be your partner, including my and President Obama’s old law school friend Ambassador Schapiro, who is just as dedicated to these issues.

As we illuminate the Glorietta tonight in rainbow colors, I am reminded of another time when the Glorietta served as a symbol of freedom and democracy. During Communism, the American flag flew atop the Glorietta, and could be seen from all over Prague. It reminded everyone –dissidents, students, everyday men and women, even Communist Party functionaries –that the United States will fight for the full human rights of everyone, everywhere. While we in the U.S. are far from perfect ourselves, generation after generation we keep working to live up to our ideals, and we are getting better and better, as our own recent progress on LGBT issues demonstrates. So we hope our own journey serves as an example. .

Thank you. It has truly been an honor to work with you these last few years. I will miss each of you dearly, and hope to see you again on future visits. Na shledanou!

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | úterý 12.8.2014 13:38 | karma článku: 21.58 | přečteno: 4164x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 556 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 463 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 19.12 | Přečteno: 469 | Diskuse

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jan Vavřík

Jak jsem byl na odběrech aneb Já vás znám

Ta bestie, která nebolí, ale spolehlivě ničí, si nevybírá. Proto musím jednou až dvakrát ročně navštívit svého superprimáře, který vždy s dobrou hudbou v pozadí kontroluje mé výsledky. Předchází tomu odběry. A to byl zase zážitek.

19.3.2023 v 14:13 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 697 |
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2253
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...