Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

11. 08. 2014 17:38:30
Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

Zaprvé jsme prohloubili naše bezpečnostní a obranné vazby. Ve stejný moment, kdy toto píšu, postupují Spojené státy a Česká republika společně proti ruské agresi vůči Ukrajině, pracují na proměně Afghánistánu, Češi zastupují americké zájmy v Sýrii, atd. atd. Mohl bych také zmínit náš společný postup v rámci nových iniciativ NATO, který se týká například multilaterálního leteckého výcvikového střediska v ČR, jednoho z prvních projektů takzvané ‘chytré obrany’ na němž USA spolupracují. Pokud chcete vědět víc, klikněte zde.

Zadruhé jsme nastavili nové standardy v obchodní a ekonomické oblasti. Za poslední čtyři roky jsme podpořili více než stoprocentní nárůst bilaterálního obchodu, který se vyhoupl na úroveň přesahující šest miliard dolarů za rok. To je třikrát víc, než byl průměr na ostatních amerických ambasádách v EU ve stejném období. Spojené státy podle posledního průzkumu také poposkočily v žebříčku přímých zahraničních investorů v ČR z pátého na druhé místo. A s našimi českými partnery pracujeme na inovačních programech, například na česko-americkém Středisku pro civilní jadernou spolupráci při ČVUT. Je to první projekt svého druhu, který USA s partnerem z EU otevírá. Klikněte zde pro další informace.

Zatřetí, v oblasti sdílených hodnot je naše ambasáda pyšná na to, že podporuje transformační úsilí Čechů vypořádat se s některými náročnými úkoly: Češi například zaznamenali velký pokrok v boji s korupcí, a pro mě je ctí, že jsme je mohli podpořit, včetně mých hlasitých a někdy nediplomatických vyjádření o nepoctivosti a za větší morální zásadovost (v Praze je teď veřejným tajemstvím, že občas při nějaké příležitosti poruším diplomatický protokol a řeknu, co si opravdu myslím). Toto a další postoje amerického velvyslanectví k boji s korupcí, o nichž si můžete přečíst zde, nyní Ministerstvu zahraničí USA slouží jako vzor pro další naše ambasády jinde ve světě.

Po svém prvním větším projevu v Praze jsem často hovořil o těchto třech pilířích a mám radost, že tento model se hodně používá k vykreslení struktury našich bilaterálních vztahů. Během všech těch rozhovorů pro média, která jsem absolvoval v uplynulých týdnech, jsem si uvědomil, že moje mise tady měla i čtvrtý pilíř – hluboké osobní propojení s Českou republikou. Moje matka se narodila ve východní části tehdejšího Československa, přežila Osvětim. Po skončení druhé světové války žila na západě země, tedy před tím, než utekla před komunismem do Spojených států. Mé rodinné kořeny mi daly pocit skutečné blízkosti s Čechy, což bylo velkou výhodou při budování našich vzájemných vztahů.

Kupodivu máme toto s velvyslancem Schapirem společné. Jeho matka se také narodila v bývalém Československu, dokonce přímo v Praze a nedaleko od současného sídla amerických velvyslanců. Schapiro je také advokát a stejně jako já i on studoval práva na Harvardu s presidentem Obamou. Jistě uznáte, že to je dostatečně dobrý životopis pro amerického velvyslance v Praze! Těším se, až budu přes moře sledovat, jak vede náš mimořádně talentovaný ambasádní tým v Praze k ještě lepším bilaterálním vztahům mezi USA a Českou republikou.

IN ENGLISH:

The Three Pillars of US Czech Relations: Stronger Than Ever

As I prepare to depart Prague and hand over the reins to my successor and friend Ambassador Andy Schapiro, I am so proud of what our embassy team has accomplished in my almost 4 years here. Working with our colleagues in and outside of the Czech government and in every sector of Czech society, we have achieved a series of successes across the board, as I have discussed in interviews over the past week or so with MF Dnes, Pravo, Hospodarske Noviny, Czech Radio and TV Nova.

First, we have deepened our security and defense ties. For example, as I write this we are together fighting Russian aggression in Ukraine, managing the transition in Afghanistan, working on Syria with the Czech Republic serving as our protecting power in Damascus, and on and on all over the globe. Not to mention our joint efforts on new NATO initiatives like the Czech-led multilateral aviation training center, the very first new NATO smart defense program the U.S. signed onto. If you are curious to learn more, click here.

Second, we have set new standards in the commercial and economic area. During the past four years we have supported an over 100% increase in bilateral trade, to over six billion dollars a year. That is more than three times the average for other U.S. embassies in the EU during that time period. The United States has also risen from the fifth largest foreign direct investor here to number two last year, according to a new survey that was just released. And we have worked with our Czech partners on innovative new programs like the U.S.- Czech civil nuclear center at Czech Technical University--the first of its kind that the United States has opened with any EU partner. Click here for more detailed discussion.

Third, in the realm of our shared values, our embassy has been proud to support transformative Czech-led efforts on some of the toughest issues confronting Czechs. The Czechs have, for example, made real strides in the fight against corruption, and our embassy and I have been proud to support those efforts, including by speaking out strongly and even sometimes undiplomatically against dishonesty and in support of integrity. (By now it is the worst kept secret in Prague that I actually enjoy the occasional opportunity to disregard diplomatic protocol and say what I really think!) That and the other aspects of our Embassy Prague approach to supporting the fight against corruption, which you can read about in more detail here are now used by the State Department as a model for other embassies around the world.

Since making my first major speechin Prague, I have often talked about these three pillars, and I am gratified that this model is now widely used to describe the structure of the bilateral relationship. But I realized in doing all these media interviews over the past week that there has also been a fourth pillar of my tenure: my deep personal connection to the Czech Republic. My mother was born in the eastern part of the former Czechoslovakia, survived Auschwitz, returned to live in the western part of the country after world War II, before fleeing communism to settle in the U.S. My family roots gave me a real closeness to the Czechs and were a great advantage in rebuilding the bilateral relationship.

Amazingly, I have that in common with Ambassador Schapiro. His mother was also born in the former Czechoslovakia, in fact right here in Prague just a few blocks away from the U.S. ambassador's residence. He is also an attorney and, like me, attended Harvard Law School with President Obama. I think that is a pretty good CV for an American ambassador in Prague! I'm looking forward to watching from across the ocean as he leads our incredibly talented Embassy Prague team in taking the U.S. relationship with the Czech Republic to even greater heights.

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | pondělí 11.8.2014 17:38 | karma článku: 18.68 | přečteno: 1666x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Setkání v Rostově

Je mi tak kolem třicítky. Nejsem Beata, jsem Olga. Známá z dětství, se kterou jsem měla schůzku, z nějakých důvodů nedorazila............

16.6.2019 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

Eva Sádecká

Nejkrásnější maminka

Ve školce se děvčátka hádala, kdo má nejkrásnější maminku. Přece má každá nejraději tu svoji! Jen jedna dívenka smutně sklopila hlavu. Proč, ona nemá maminku? Ale má, má také sestřičku, jenže...

16.6.2019 v 20:55 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 373 | Diskuse

Dáša Stárková

Pršelo jen se lilo

Dnešní usínání a probuzení se do hustého a neustávajícího deště mi připomnělo bezmála 40 let starou vzpomínku na návštěvu chalupy mých příbuzných a nečekané knihomolské dobrodružství.

16.6.2019 v 16:15 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 433 | Diskuse

Klára A. Samková

Je po volbách

a je čas bilancovat.... nezastírejme si, že Alternativa pro Českou republiku 2017 a její kandidatura do Evropského parlamentu byla jednou velkou katastrofou a propadákem.

16.6.2019 v 16:08 | Karma článku: 30.78 | Přečteno: 818 | Diskuse

David Vlk

Jak jsem páchal letní sebevraždu.

Když jsem si v bufetu, asi po hodině grilování na slunci, došel pro pivo a když jsem odhodlaně a rázně vstoupil do vstupních dveří, nastalo v bufetu naprosté zatmění slunce.

16.6.2019 v 15:54 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 687 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2234
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz