Jiné mistrovství

16. 06. 2014 14:42:11
Alex Barrasso, náš úřadující rada pro politicko-ekonomické záležitosti, se nedávno vrátil z mezinárodního šachového turnaje v Řecku. Dovedu si představit, co si vy, čtenáři, asi myslíte: při tom všem, co se děje na světě, co by mohlo být tak důležitého na šachové soutěži konané pod egejským sluncem?

Alex je od narození nevidomý.

Alex začal hrát šachy, když mu bylo jedenáct let. S hrou se poprvé seznámil na narozeninové party, kdy mu otec jeho kamaráda vysvětlil pravidla. A tehdy to Alexe chytlo. Se svým novým zájmem přišel do školního šachového kroužku, kde mu osvícený učitel objednal upravenou šachovou sadu, která slepému hráči umožní táhnout figurkou, aniž by porazil ostatní figurky. Černé figurky jsou navíc špičaté, takže Alex rozlišuje strany a také vyhrává.

A doopravdy vyhrává. Alex je pětinásobným mistrem USA v soutěži nevidomých hráčů. Je také prvním Američanem za posledních třicet let, který se zúčastnilmistrovství světa nevidomých hráčů.

Šampionát se poprvé konal v roce 1966 a může se považovat i za světový pohár, ale má to jeden háček: konání turnaje i účast hráčů jsou závislé na sponzorech; to znamená, že se soutěž kvůli nedostatku financínekoná každý rok. Hráči se účastní, jen pokud jim to jejich finanční situace umožní. 13. turnaj se konal 5.-14. května v řeckém městě Katerini a zúčastnil se ho rekordní počet 92 hráčů z 31 zemí. Alexovi čeští a američtí kolegové z pražské ambasády vybrali mezi sebou téměř 900 dolarů, aby mu přispěli na účast – uspořádali například prodej vlastnoručně upečených dobrot (tolik koláčků jsem nesnědl od svých osmi let).

Tento turnaj své účastníky nijak nešetří. Každý den musí odehrát jednu partii. Hráči mají dvě hodiny na prvních 40 tahů a poté dalších 60 minut na dokončení partie. Na konci turnaje měl Alex na svém kontě tři výhry a jednu remízu a jeho hodnocení v rámci této soutěže poskočilo o osm příček na 73. pozici. Pokud se chcete dozvědět více o této soutěži nebo všeobecně o šachách pro slepé v USA, přečtěte si Alexův blog zde nebo zde.

Alex je mimořádný člověk a špičkový diplomat. Vím, že jiní také překonali podobné výzvy jako on. Bohužel se s takovými lidmi nemáme možnost setkat, pokud nežijí v zemích, které zaručují jejich potřeby zákonem. Mimo severní Ameriku, západní a střední Evropu a několika dalších míst tato vymoženost málokde existuje.

Alexovy úspěchy jsou samozřejmě jeho vlastní, nicméně je nutné také ocenit desítky let podpory neziskových organizací. Tato podpora se společnosti, která dokáže poskytnout rozumné zvýhodnění svých handicapovaných spoluobčanů, mnohonásobně vrátí. Z tohoto a jiných důvodů Spojené státy podporují a pracují s občanskou společností a naopak odsuzují ty národy, které občanskou společnost ničí.

A ještě k Alexovi Barrasso – kdo ví, třeba jednoho dne rozšíří řady amerických velvyslanců. Jsi na tahu Alexi!

Alex Barraso (vpravo) během turnaje / Alex Barraso (right) during the tournament.

ENGLISH VERSION:

Title: The Other World Cup


Alex Barrasso, my Acting Counselor for Political and Economic Affairs, returned recently from an international chess tournament in Greece. I know what you, the reader, must be thinking: with all that’s going on in the world, what could possibly be so important about a chess competition held under the Aegean sun?

Its this: Alex has been blind since birth.

Alex began playing chess at age 11. He first learned about the game at a birthday party, when a friend’s father explained the rules. Thereafter, Alex was hooked. He brought his interest to his school’s chess club, where a sympathetic advisor procured an adapted chess set, which has features that permit blind players to move the pieces without knocking them over. Black pieces are pointed, which allows Alex to make the necessary distinctions he needs to play – and win.

And win he does. Alex is a five-time USA blind players champion, and the first American to compete in the World Championship for Blind Players in over 30 years.

Held for the first time in 1966, the World Championship for Blind Players is the genre’s World Cup, but with a twist: both tournament and player participation are highly dependent on fundraising, which means competitions don’t take place annually due to lack of resources. Even if they did, competitors can take part only if their own financial situation permits. The 13th tournament was held on May 5 – 14 in Katerini, Greece, with a record 92 players from 31 countries taking part. Alex’s Czech and American colleagues at our Prague Embassy raised nearly $900 thru bake sales and other activities to ensure he could compete (I haven't eaten so many cookies since I was 8).

The league cuts the participants no slack. One game must be played daily. Players have two hours to make the first 40 moves and then an additional 60 minutes to finish the game. When it was all over, Alex had three wins and a draw under his belt and was ranked 73 in the competition, moving up eight spots from his rank on entry. Those who want to learn more about the competition or chess for the blind in the U.S. should see Alex’s blog here or here.

Alex is a remarkable person who is also a world-class diplomat. I know there are others who have surmounted the challenges he faces. Unfortunately, we’re not likely to meet many such individuals unless they reside in nations that prescribe accommodation for the disabled in their laws. Outside of North America; Western and Central Europe; and a few other places, it seldom exists.

Alex's successes are his own; however, decades of advocacy by non-governmental organizations also deserve credit. A society that makes reasonable accommodations is able to flourish when talented individuals achieve their full potential. For these and other reasons, the United States supports and works with civil society, while reprimanding nations which seek its destruction.

As for Alex Barrasso – who knows? One day, he might even join the ambassadorial ranks. Your move, Alex!

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | pondělí 16.6.2014 14:42 | karma článku: 12.45 | přečteno: 416x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 537 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 211 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 1441 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 121 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 205 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2232
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz