Roboti se vrací! / The Robots Are Coming (Back)!

V roce 1920 vynalezl v tehdejším právě založeném Československu slovo „robot“ slavný český spisovatel Karel Čapek.  Autor klasiky science fiction R.U.R. předpověděl svět, ve kterém se lidstvo spoléhá na roboty, aby za něj vykonávali složitější úkoly.  Čapkova prognóza byla přesná, jak sám můžu potvrdit na základě své návštěvy 15. ženijní brigády v Bechyni 30. července, kde jsem české armádě předal osm robotů Talon určených k likvidaci bomb a také přístroje na noční vidění. České jednotky je využijí k ochraně vojáků NATO a jejich místních kolegů v Afghánistánu. Předávací ceremonie dala vyniknout vysokým kvalitám české armády včetně její dovednosti zneškodňovat výbušniny. 

Tito roboti jsou nyní nedílnou součástí česko-americké spolupráce a integrace. Od roku 2003 Češi bojují po boku amerických a dalších spojeneckých jednotek v Afghánistánu; během uplynulých pěti let poskytly Spojené státy české armádě 54 miliónů dolarů na výcvik a vybavení. Češi si s americkou pomocí pořídili mobilní laboratoř, která bude plnit svou roli v případě chemického, biologického nebo jaderného útoku. Prostředky poskytnuté USA také umožnily řadě českých důstojníků získat hodnotné zkušenosti ve Spojených státech. Díky takové spolupráci může česká armáda velmi úzce spolupracovat se svými spojenci z NATO.

Dnešní ekonomická realita a tenčící se zdroje nutí členské státy NATO spolupracovat v čím dál větší míře. Závazek vůči doktríně nazvané „chytrá obrana“ vyzdvihuje naši bilaterální spolupráci, sdílenou víru v demokracii a společnou potřebu chránit nevinné životy v Afghánistánu. Abychom mohli být efektivní, naše taktika, metody, procedury a vybavení musí být standardizované a interoperabilní. Toto jsou těžce nabité zkušenosti z bojových operací, které započaly před více než deseti lety. Pořízením supermoderních robotů Talon učinila česká armáda historický krok směrem k bezpečnějším, účinnějším a efektivnějším koaličním akcím.

IN ENGLISH

In 1920, a gifted playwright from then newly-minted country of Czechoslovakia introduced the word “robot” to the world. Karel Čapek, the author of the science fiction classic “R.U.R.,” envisioned an era in which mankind relied on robots to perform complex tasks. His views were prescient, as I can attest from having visited the 15th Engineer Brigade at Bechyne on July 30. I handed over to the Czech military eight U.S.-funded TALON bomb-defusing robots and night vision devices. Czech forces will use these tools to protect NATO and Afghan troops in Afghanistan. The hand-over ceremony underscored the military’s prowess and competency in rendering dangerous explosives harmless.

These robots are yet another essential part of U.S.-Czech military cooperation and integration. Since 2003 the Czechs have been fighting side-by-side with U.S. and NATO allies in Afghanistan. Over the past five years, the United States has provided $54 million to the Czech military for training and equipment. U.S. assistance to the Czech armed forces is helping this country improve its military capabilities. With American help, the Czech military purchased a mobile laboratory that will play a role in the event of a chemical, biological, or nuclear attack from hostile forces. Funding from the U.S. has also enabled many Czech officers to gain valuable experience in the United States. Such cooperation ensures the Czech military can work hand-in-glove with its NATO allies.

Today’s economic realities and scarcer resources require NATO member states to work together more closely. The organization’s commitment to the doctrine of “Smart Defense” underscores our bilateral cooperation and shared commitment to democracy and the protection of innocent lives in Afghanistan. To be effective, our tactics, techniques, procedures, and equipment must be standardized and interoperable. These are the hard-learned lessons from over a decade of joint combat operations. The acquisition and delivery of state-of-the-art TALON robots by the Czech military is a historic step toward a future marked by safe, efficient, and more effective coalition operations.

 

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | čtvrtek 1.8.2013 15:19 | karma článku: 10,75 | přečteno: 349x
  • Další články autora

Norman L. Eisen

Život jako v umělecké galerii

29.7.2014 v 13:46 | Karma: 14,00

Norman L. Eisen

Na co jsme hrdí

23.6.2014 v 8:34 | Karma: 15,01

Norman L. Eisen

Jiné mistrovství

16.6.2014 v 14:42 | Karma: 12,74

Norman L. Eisen

Kolem světa za 80 bajtů

14.4.2014 v 15:57 | Karma: 12,82
  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde. Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky