ČR a USA: Nová spolupráce v civilním nukleárním výzkumu

17. 12. 2012 12:23:44
Nedávno mi bylo velkým potěšením podepsat společně s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou memorandum o porozumění mezi našimi dvěma zeměmi o sdílení „roztavených solí“, což jsou materiály důležité pro civilní jaderný výzkum, v němž se naše dva státy společně angažují.

Jak jsem řekl po podepsání dokumentů, toto memorandum představuje pro česko-americkou spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie další velký milník. Jak USA, tak Česká republika se aktivně zabývají výzkumem zpracování roztavených solí a podpis memoranda završil sérii schůzek a pracovních seminářů amerických a českých technických odborníků, které se uskutečnily během tohoto roku k identifikaci možných oblastí spolupráce při výzkumu a vývoji civilní jaderné energie.

Velvyslanec Eisen a ministr Kuba při podpisu MOU

Memorandum umožní předání solného chladiva aktuálně uloženého v národní laboratoři amerického Ministerstva energetiky v Oak Ridge (ORNL) Ústavu jaderného výzkumu Řež k průmyslovému výzkumu v oblasti technologie vysokoteplotních reaktorů chlazených fluoridovými solemi. Ještě více se tak posílí vztah mezi Řeží a Oak Ridge, které je jedním z předních světových jaderných výzkumných zařízení. Národní laboratoř Oak Ridge potvrdila důležitost této spolupráce i tím, že byla při podpisu zastoupena svým ředitelem, doktorem Thomasem Masonem.
Velvyslanectví USA v Praze bude i nadále pomáhat s navazováním a rozšiřováním různých oblastí česko-americké obchodní spolupráce.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In ENGLISH

The Czech Republic and U.S.—New Cooperation in Civil Nuclear Research

I recently had the honor to join Czech Minister of Industry and Trade Martin Kuba in signing a Memorandum of Understanding between our two nations for sharing “molten salts,” materials that are important for civil nuclear research out two nations are conducting.

Ambassador Eisen and Minister Kuba signing MOU

As I said after the signing ceremony, this MOU is another great milestone for Czech-U.S. civil nuclear cooperation.

The U.S. and the Czech Republic both have active research programs involving molten salt processing and the signing of this memorandum was the culmination of several meetings and technical workshops between U.S. and Czech technical experts over the past year to identify potential areas of cooperation in the area of civil nuclear energy research and development.
This MOU will enable the transfer of material from the Department of Energy’s Oak Ridge National Laboratory (ORNL) to the Czech UJV Řež research facility for testing that will advance both countries’ research activities in molten salt reactors and fluoride-cooled high temperature reactors. This will further strengthen the relationship between Řež and Oak Ridge, one of the leading nuclear research facilities in the world. As a symbol of the importance of this relationship Oak Ridge National Lab was represented at the signing ceremony by its director, Dr. Thomas Mason.

The U.S. Embassy team in Prague will continue to work to promote and facilitate cooperation such as this as part of our effort to strengthen the already extensive trade and commercial ties between the United States and the Czech Republic.

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | pondělí 17.12.2012 12:23 | karma článku: 13.22 | přečteno: 912x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Jak jsem prožil muzejní noc s tajemným rozuzlením

Takové poněkud zvláštní přiznání k nedělní odpolední kávě. Ta má ostuda je zapříčiněna dosavadní absencí na akci, která se v letošním roce konala již po dvanácté. Nejspíše vyplývá z mé předchozí nedozrálosti.

19.5.2019 v 12:06 | Karma článku: 6.41 | Přečteno: 156 | Diskuse

David Vlk

V Praze je vždy blaze.

Tož včera jsem byl v tej Praze. Když jsem byl mladý a jel do Prahy byly ty přípravy nějak kratší. Vzal jsem tenkrát náhradní tričko a trenky, mobil, peněženku a prezervativy a jel jsem.

19.5.2019 v 10:31 | Karma článku: 22.10 | Přečteno: 530 | Diskuse

Robert Čapek

Jeroným Klimeš fackující

Když jsem čekal na připojení, abych si zahrál můj oblíbený Fallout 76, spatřil jsem na obrazovce moderátorku Jílkovou a televizní diskuzi v pořadu Máte slovo, které se týkala agresivity žáků.

19.5.2019 v 10:20 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 308 | Diskuse

Pavla Kolářová

Jak je důležité mít nadhled...

Být učitelem je někdy boj, respektive víceboj. Ideální učitel by měl zvládat krasobruslení, džudo, tah na branku, střelbu na koš, sanskrt, národopis, zeměpis, dějepis, krasopis.. A pokud něco z toho neumí, musí umět předstírat,..

19.5.2019 v 9:39 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 118 | Diskuse

Beata Krusic

Podřezat Zemana

Už před nějakým časem - v souvislosti s tím, jak nechutné články se psali na téma zdravotního stavu prezidenta republiky, Miloše Zemana, jsem si říkala, kam až je člověk schopen zajít - kvůli svým nenaplněným vizím a představám.

19.5.2019 v 8:56 | Karma článku: 38.35 | Přečteno: 1257 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2234
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz