Dlouhý den / A Long Day's Night

8. 11. 2012 14:38:04
Včerejší den začal pro americké velvyslanectví v Praze už ve 3 hodiny ráno. V tuto brzkou hodinu jsme otevřeli naše dveře hostům ke sledování finálního průběhu voleb. Když se guvernér Romney a prezident Obama dostali ke svým závěrečným proslovům, bylo v Praze už ráno a já jsem měl tu čest přivítat naše Americké centrum plné hostí a promluvit k České televizi a na Českém rozhlase, jak vidíte na fotografii.

Velvyslanec Eisen na volební pártyVíce fotografií najdete na flickru a krátké video na youtube. Zájem byl opravdu velký také proto, že v České republice se budou brzy konat první přímé prezidentské volby. Americká demokracie po více nedvou staletích svým příkladem politických svobod táhne více než kdy předtím, na což by naši otci zakladatelé byli pyšní. Myslím, že by byli pyšní také na to, jak společně s našimi spojenci včetně České republiky bráníme bezpečnost, která jen nutným předpokladem svobody. V tomto smyslu jsem v Praze nedávno velmi rád přivítal nového ředitele firmy Westinghouse Dannyho Rodericka. Danny přišel do Westinghouse z GE, aby se mimo jiné věnoval temelínskému tendru. Praha také byla prvním místem, které v Evropě ve své nové funkci navštívil. Danny pochází z Arkansasu, takže při našem setkání jsme si povídali i o Billu Clintonovi. Pokud se s Dannym setkáte, určitě se ho zeptejte na to, jak s guvernérem Clintonem jedl v Bojangles v Little Rocku smažená kuřata!

Norman Eisen with Danny Roderick

V temelínském tendru nyní zůstali jen dva konkurenti a jedním z nich je právě Westinghouse. Danny ve svých veřejných vystoupeních a rozhovorech pro média jasně řekl, proč by firma měla v tendru uspět. „Hlavní otázka pro Česko nyní zní, jak moc chce být nezávislé v dodávkách energie.“ Odmítl názor, že tendr se energetické bezpečnosti netýká, protože palivo do reaktorů může být dováženo odkudkoliv. Pokud by vyhrála konkurence Westinghouse, získala by monopol na dodávky paliva, řekl.

Danny správně podotkl, že se tato veřejná soutěž týká klíčového geopolitického problému naší doby. Zrovna minulý měsíc uvedla ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, že „když kdekoliv na světě je nějaká země příliš energeticky závislá na jiné zemi, tak to může mít důsledky pro její politickou a ekonomickou nezávislost. Může ji učinit zranitelnou vůči výhružkám a nátlaku. To je také důvod, proč NATO identifikovalo energetickou bezpečnost jako klíčový problém našeho věku.“

Když už mluvím o energii, potřeboval jsem jí během volebního dne opravdu hodně. Večer jsem byl pozván na koncert v rámci mezináboženského dialogu, kde jsem vedl modlitbu za svobodu a bezpečnost našich dvou národů. Po koncertě jsem ještě vystoupil na párty (mluvil jsem česky!) na počest amerických voleb a než jsem se dostal do postele, byly opět 3 hodiny ráno. Teď, po dopsání blogu, si stejně jako mnoho dalších Američanů po celém světě půjdu na chvíli zdřímnout. Na shledanou!

==================================================================

IN ENGLISH

Yesterday began at 3 am for Embassy Prague. That's when we opened our doors for our US election watch party as polls were closing back in the states. By the time Governor Romney and President Obama made their remarks, it was already morning here, and I had the privilege of welcoming a full house of guests and speaking on Czech TV and radio outlets. More pictures can be found on fickr and a short video on youtube.

Ambassador Eisen talking at Election Night

Interest was particularly high because the Czech Republic will soon have its first ever direct Presidential election. After more than two centuries American democracy is a more vibrant example of political freedom than ever--our Founding Fathers (and Mothers!) would be proud.
I think they would also be proud of how we work with allies like the Czechs to defend the security on which freedom relies. In that regard, I recently had the privilege to welcome the new CEO of Westinghouse, Danny Roderick to Prague.

Ambassador Eisen with Danny RoderickDanny was recruited from GE to lead the way on the Temelin bid, among other tasks. He visited Prague on his very first overseas trip of his new job. He hails from Arkansas, and we enjoyed trading stories about Bill Clinton. When you meet Danny be sure to ask him about eating fried chicken at Bojangles in Little Rock with then Governor Clinton!

The bid is now down to just two competitors, including Westinghouse. In his well-received public statements and interviews here, Danny made a clear case for Westinghouse. “[F]or the Czech Republic, the question is how much it wants to be energy independent." He rebutted claims that energy security is not implicated because nuclear fuel for the reactor can be sourced anywhere, stressing that Westinghouse’s competitor would in effect have a monopoly on the fuel supply.

Danny correctly pointed out that the tender concerns one of the critical geopolitical issues of our time. Just last month Secretary of State Clinton said that “Anywhere in the world, when one nation is overly dependent on another for its energy, that can jeopardize its political and economic independence. It can make a country vulnerable to threats and coercion. And that’s why NATO has identified energy security as a key security issue of our time."


Speaking of energy, I needed all I could get to make it through Election Day, which ended very late for me. I was invited to an evening interfaith concert and asked to rise during the performance and lead a prayer for the freedom and security of our two nations. Later still, I was invited to make impromtu remarks (in Czech!) in honor of our US Election Day at the post-concert party. By the time I got to sleep it was 3 am again. Now that my blog is done I, like many Americans all over the world today, am going to take a quick nap! Na sheledanou!

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | čtvrtek 8.11.2012 14:38 | karma článku: 18.76 | přečteno: 2324x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Jak jsem prožil muzejní noc s tajemným rozuzlením

Takové poněkud zvláštní přiznání k nedělní odpolední kávě. Ta má ostuda je zapříčiněna dosavadní absencí na akci, která se v letošním roce konala již po dvanácté. Nejspíše vyplývá z mé předchozí nedozrálosti.

19.5.2019 v 12:06 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 136 | Diskuse

David Vlk

V Praze je vždy blaze.

Tož včera jsem byl v tej Praze. Když jsem byl mladý a jel do Prahy byly ty přípravy nějak kratší. Vzal jsem tenkrát náhradní tričko a trenky, mobil, peněženku a prezervativy a jel jsem.

19.5.2019 v 10:31 | Karma článku: 20.58 | Přečteno: 432 | Diskuse

Robert Čapek

Jeroným Klimeš fackující

Když jsem čekal na připojení, abych si zahrál můj oblíbený Fallout 76, spatřil jsem na obrazovce moderátorku Jílkovou a televizní diskuzi v pořadu Máte slovo, které se týkala agresivity žáků.

19.5.2019 v 10:20 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 268 | Diskuse

Pavla Kolářová

Jak je důležité mít nadhled...

Být učitelem je někdy boj, respektive víceboj. Ideální učitel by měl zvládat krasobruslení, džudo, tah na branku, střelbu na koš, sanskrt, národopis, zeměpis, dějepis, krasopis.. A pokud něco z toho neumí, musí umět předstírat,..

19.5.2019 v 9:39 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 110 | Diskuse

Beata Krusic

Podřezat Zemana

Už před nějakým časem - v souvislosti s tím, jak nechutné články se psali na téma zdravotního stavu prezidenta republiky, Miloše Zemana, jsem si říkala, kam až je člověk schopen zajít - kvůli svým nenaplněným vizím a představám.

19.5.2019 v 8:56 | Karma článku: 37.54 | Přečteno: 1167 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2234
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz