Čeští odborníci na boj s korupcí poznávají nové metody v USA

27. 01. 2012 12:09:57
Významnou část své profesionální kariéry jak ve veřejném tak soukromém sektoru jsem strávil prosazováním transparentnosti ve vládě. Tomuto tématu se věnuji i jako velvyslanec.

Tato skupina bude ve Spojených státech tři týdny zkoumat, jak státní úředníci i ostatní občané bojují proti korupci. Začnou ve Washingtonu, kde mimo jiné navštíví ministerstva spravedlnosti, zahraničí a financí a sejdou se s místním soudcem a představiteli neziskových organizací jako například Global Integrity či Government Accountability Project (Projekt vládní zodpovědnosti).
Účastníci programu se pak budou zabývat tím, jak jsou vládní zodpovědnost, soudní dohled, etika, fiskální transparentnost a role neziskových organizací využívány na státní a místní úrovni v Salt Lake City v Utahu, Jacksonville na Floridě, v Providence na Rhode Islandu a v Bostonu. V Bostonu budou mít příležitost zblízka zkoumat případovou studii, v jejímž rámci se podařilo díky spolupráci s různými úředníky chytit městského zastupitele, obvinit ho z přijímání úplatků, odsoudit a poslat do vězení. Tento případ nabízí fascinující pohled na to, jak se s korupcí dá skutečně bojovat.
S naší skupinkou odborníku jsem měl možnost se setkat minulý týden a těším se na jejich názory, až se z Ameriky vrátí. V mezičase můžete sledovat jejich cestu, protože souhlasili s tím, že budou psát o jejich programu blog; najdete jej na českých webových stránkách Velvyslanectví USA http://czech.prague.usembassy.gov/cesi-na-programu-antikorupce-a-transparentnost.html.

To je v souladu s linií zahraniční politiky Spojených států, která je zaměřena na podporu boje proti korupci na celém světě. Jedním z řady různých programů, které jsme na toto téma na americkém velvyslanectví během posledního roku zorganizovali, je projekt výměnných stáží pro odborníky International Visitor Leadership Program, který začal tento týden. Pět Čechů, kteří se agendou korupce zabývají, se v USA účastní programu nazvaném “Boj proti korupci a transparentnost”. Účastníky jsou ředitelka nevládní organizace Růžový Panter Iveta Jordánová, liberecký politik a předseda sdružení Čmelák Jan Korytář, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec, sekční ředitel Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda a Daniela Zemanová z Nejvyššího správního soudu. Shodou okolností jsme současně vyslali místopředsedkyni Věcí veřejných Lenku Andrýsovou, která je zároveň místopředsedkyní parlamentního výboru pro zahraniční záležitosti, na program určený pro odborníky z EU „Transparentnost a odpovědnost ve Spojených státech“.

Zleva doprava: Daniela Zemanová, Tomáš Martinec, Lenka Andrýsová, velvyslanec Norman Eisen, Iveta Jordanová, Petr Šereda a Jan KorytářSkupina bude ve Spojených státech tři týdny zkoumat, jak státní úředníci i ostatní občané bojují proti korupci. Začnou ve Washingtonu, kde mimo jiné navštíví ministerstva spravedlnosti, zahraničí a financí a sejdou se s místním soudcem a představiteli neziskových organizací jako například Global Integrity či Government Accountability Project (Projekt vládní zodpovědnosti).

Účastníci programu se pak budou zabývat tím, jak jsou vládní zodpovědnost, soudní dohled, etika, fiskální transparentnost a role neziskových organizací využívány na státní a místní úrovni. Navštíví Salt Lake City v Utahu, Jacksonville na Floridě, Providence na Rhode Islandu a Boston. Tam budou mít příležitost zblízka zkoumat případovou studii, v jejímž rámci se podařilo chytit politika při přijímání úplatku, obvinit ho, odsoudit a poslat do vězení. Tento případ nabízí fascinující pohled na to, jak se s korupcí dá skutečně bojovat.

S naší skupinkou odborníku jsem měl možnost se setkat minulý týden a těším se na jejich názory, až se z Ameriky vrátí. V mezičase můžete sledovat jejich cestu, protože souhlasili s tím, že budou psát o jejich programu blog; najdete jej na českých webových stránkách Velvyslanectví USA.

___________________________________________________________________________________

IN ENGLISH

Czech Anti-Corruption Fighters See the Latest Techniques in the United States

I have spent a substantial part of my professional career, in both the public and private sectors, promoting transparency in government. I have continued this work as ambassador, since it is very much in line with United States foreign policy, which supports the fight against corruption around the world. Among Embassy Prague’s many programs on this theme over the past year is a project we conceived and launched with the U.S. State Department’s International Visitor Leadership Program that is starting this very week. Five Czech anti-corruption champions are participating in a program entitled “Anti-Corruption and Transparency” in the United States. The participants are Iveta Jordánová, Board Chair of the Pink Panther watchdog NGO; Jan Korytář, a Liberec politician and head of the Bumblebee NGO; Tomáš Martinec, director of the Czech Police’s Unit for Combating Corruption and Financial Crimes; Petr Šereda, Section Head in the Supreme Prosecutor’s Office In Olomouc; and Daniela Zemanová, a judge with the Supreme Administrative Court. Coincidentally we will also have Lenka Andrysova, deputy chair of the minority coalition Public Affairs (Veci Verejne) party and a deputy chair of Parliament’s Foreign Relations Committee, participating in a program for European participants on “Transparency and Accountability in the United States.”

L-R: Daniela Zemanová, Tomáš Martinec, Lenka Andrýsová, Ambassador Norman Eisen, Iveta Jordanová, Petr Šereda and Jan KorytářThe group will spend three weeks in the United States seeing first hand how American officials and private citizens fight corruption. Starting in Washington, D.C. they will visit the Justice, State and Treasury Departments, meet a local judge and engage with such NGOs as Global Integrity and the Government Accountability Project, among many other meetings.

The participants will then examine how issues such as government accountability, judicial ethics, fiscal transparency, and oversight by watchdog NGOs are handled on the state and local level. They will visit Salt Lake City, Utah; Jacksonville, Florida; Providence, Rhode Island; and Boston, Massachusetts. In Boston they will have the opportunity to closely examine a case study in which a politician was caught taking bribes, charged, convicted and imprisoned. Our Czech visitors will do that through meetings with various officials involved in investigating and prosecuting the case. It should be a fascinating look at how corruption is fought in the U.S.

I had the chance to meet the group last week and I look forward to hearing from them when they return. In the meantime, all of our Czech-speaking readers can follow their trip because they have agreed to blog about the program. You can read their blog in Czech on the U.S. Embassy website at http://czech.prague.usembassy.gov/cesi-na-programu-antikorupce-a-transparentnost.html.

s Unit for Combating Corruption and Financial Crimes; Petr

Autor: Norman L. Eisen | pátek 27.1.2012 12:09 | karma článku: 14.06 | přečteno: 2110x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Jak jsem prožil muzejní noc s tajemným rozuzlením

Takové poněkud zvláštní přiznání k nedělní odpolední kávě. Ta má ostuda je zapříčiněna dosavadní absencí na akci, která se v letošním roce konala již po dvanácté. Nejspíše vyplývá z mé předchozí nedozrálosti.

19.5.2019 v 12:06 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 142 | Diskuse

David Vlk

V Praze je vždy blaze.

Tož včera jsem byl v tej Praze. Když jsem byl mladý a jel do Prahy byly ty přípravy nějak kratší. Vzal jsem tenkrát náhradní tričko a trenky, mobil, peněženku a prezervativy a jel jsem.

19.5.2019 v 10:31 | Karma článku: 20.58 | Přečteno: 464 | Diskuse

Robert Čapek

Jeroným Klimeš fackující

Když jsem čekal na připojení, abych si zahrál můj oblíbený Fallout 76, spatřil jsem na obrazovce moderátorku Jílkovou a televizní diskuzi v pořadu Máte slovo, které se týkala agresivity žáků.

19.5.2019 v 10:20 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 286 | Diskuse

Pavla Kolářová

Jak je důležité mít nadhled...

Být učitelem je někdy boj, respektive víceboj. Ideální učitel by měl zvládat krasobruslení, džudo, tah na branku, střelbu na koš, sanskrt, národopis, zeměpis, dějepis, krasopis.. A pokud něco z toho neumí, musí umět předstírat,..

19.5.2019 v 9:39 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 112 | Diskuse

Beata Krusic

Podřezat Zemana

Už před nějakým časem - v souvislosti s tím, jak nechutné články se psali na téma zdravotního stavu prezidenta republiky, Miloše Zemana, jsem si říkala, kam až je člověk schopen zajít - kvůli svým nenaplněným vizím a představám.

19.5.2019 v 8:56 | Karma článku: 38.08 | Přečteno: 1200 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2234
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz