Václav Havel, R.I.P.

19. 12. 2011 15:55:14
V neděli jsem se dozvěděl o úmrtí muže, který byl jednou z nejvýznamnějších osobností v dějinách Evropy, vlastně celého světa.

Mezi kondolencemi, které do České republiky proudí, byla i tato od prezidenta Obamy. Za Velvyslanectví USA jsem poslal toto prohlášení.


Vláda Spojených států podporovala Václava Havla a československé disidenty různými způsoby od 70. let. Já bych chtěl především vyzdvihnout podporu, kterou naše země poskytla formou mezinárodního vysílání, konkrétně prostřednictvím Rádia Svobodná Evropa (RFE) a Hlasu Ameriky (VOA).


Prezident Havel si jejich významu cenil, stejně jako přínosu BBC. Vysílání RFE do tehdejšího Československa však považoval za stěžejní a o jeho pomoci disidentskému hnutí se často zmiňoval. V roce 2004 ve svém prohlášení pro Hooverův institut řekl, že “v opozici strávil řadu let komunikací s RFE. ... Mimořádný význam této rozhlasové stanice spočíval v její nestrannosti, nezávislosti a objektivitě. Nepředkládala svým posluchačům tendenční, ideologicky zabarvené, černobílé zpravodajství. ... V těchto kvalitách je ukotvena role RFE jako obránce svobody, lidských práv a demokracie ve světě...."


Je všeobecně známo, že prezident Havel umožnil pokračování tohoto vysílání, když s premiérem Václavem Klausem nabídli RFE v roce 1995 přesídlení z Německa do budovy bývalého československého Federálního shromáždění v Praze. Rádio Svobodná Evropa a Rádio Svoboda stále v Praze sídlí, i když na jiném místě, a vysílají do 21 zemí, kam to je podle prezidenta Havla stále potřeba.


Václav Havel jako spisovatel a dramatik dobře věděl, jak velkou moc mluvené a psané slovo má, stejně jako si byl vědom síly slova změnit člověka k lepšímu, a proto si tohoto amerického příspěvku velmi vážil. 21. února 1990, jen několik týdnů poté, co se stal prezidentem Československa a několik měsíců po svém posledním zatčení komunistickým režimem, oslovil Havel společné zasedání Kongresu USA, což je pro cizí představitele mimořádná čest. Havel ve svém projevu představil svoji vizi „spásy lidského světa, která není nikde jinde než v lidském srdci, v lidské schopnosti sebereflexe, v lidské pokoře a lidské odpovědnosti.“

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH

On Sunday I learned of the passing of a man who was truly pivotal in the history of Europe, indeed in the history of the world. Among the many tributes to Vaclav Havel that have poured in from around the world was this from President Obama. Speaking on behalf of the United States Embassy I also released this statement.


The United States government had supported Vaclav Havel and the Czechoslovak dissidents since the 1970s in a variety of ways, but I would like to address specifically the support our country provided in terms of international broadcasting, specifically the two major broadcasting services of the U.S. government, Radio Free Europe (RFE) and the Voice of America (VOA).

President Havel had praise for both RFE and VOA, as well as for the BBC, but most emphasized the value of RFE and its broadcasts to the then Czechoslovakia, and often mentioned their valuable help in supporting the dissident movement. He videotaped a statement to the Hoover Institution in 2004 in which he noted that he had spent “many years in the opposition communicating and cooperating with RFE. ... In my opinion, RFE was not a matter of propaganda and publicity and black and white ideological broadcast. What made it important were its impartiality, independence and objectivity. ... RFE’s significance is thus unquestionable in its support for freedom, human rights and democracy in the world. ..."


As we all know President Havel helped to ensure that continuing significance when he and Prime Minister Klaus invited RFE, then facing massive funding cuts that threatened its continued operations in Germany, to move to the former Czechoslovak parliament building in Prague in 1995. Radio Free Europe and Radio Liberty are still here in Prague, in new accommodations, broadcasting to 21 countries where, as President Havel predicted, they are is still deperately needed.


It is perhaps natural that Vaclav Havel, a writer and playwright who appreciated the power of the spoken and written word and its potential to change men for the better, should especially value this American contribution. On February 21, 1990, only a few weeks after becoming president of Czechoslovakia and a few months after his last arrest by the Communist authorities, Havel addressed a joint session of the U.S. Congress, an unusual honor for a visiting foreign dignitary. In his speech he reiterated his vision that, “the salvation of this human world lies nowhere else than in the human heart, in the human power to reflect, in human humbleness and in human responsibility.”

Autor: Norman L. Eisen | pondělí 19.12.2011 15:55 | karma článku: 34.15 | přečteno: 8128x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Jak jsem prožil muzejní noc s tajemným rozuzlením

Takové poněkud zvláštní přiznání k nedělní odpolední kávě. Ta má ostuda je zapříčiněna dosavadní absencí na akci, která se v letošním roce konala již po dvanácté. Nejspíše vyplývá z mé předchozí nedozrálosti.

19.5.2019 v 12:06 | Karma článku: 6.41 | Přečteno: 146 | Diskuse

David Vlk

V Praze je vždy blaze.

Tož včera jsem byl v tej Praze. Když jsem byl mladý a jel do Prahy byly ty přípravy nějak kratší. Vzal jsem tenkrát náhradní tričko a trenky, mobil, peněženku a prezervativy a jel jsem.

19.5.2019 v 10:31 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 484 | Diskuse

Robert Čapek

Jeroným Klimeš fackující

Když jsem čekal na připojení, abych si zahrál můj oblíbený Fallout 76, spatřil jsem na obrazovce moderátorku Jílkovou a televizní diskuzi v pořadu Máte slovo, které se týkala agresivity žáků.

19.5.2019 v 10:20 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 293 | Diskuse

Pavla Kolářová

Jak je důležité mít nadhled...

Být učitelem je někdy boj, respektive víceboj. Ideální učitel by měl zvládat krasobruslení, džudo, tah na branku, střelbu na koš, sanskrt, národopis, zeměpis, dějepis, krasopis.. A pokud něco z toho neumí, musí umět předstírat,..

19.5.2019 v 9:39 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 113 | Diskuse

Beata Krusic

Podřezat Zemana

Už před nějakým časem - v souvislosti s tím, jak nechutné články se psali na téma zdravotního stavu prezidenta republiky, Miloše Zemana, jsem si říkala, kam až je člověk schopen zajít - kvůli svým nenaplněným vizím a představám.

19.5.2019 v 8:56 | Karma článku: 38.17 | Přečteno: 1222 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2234
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz