Mezinárodní den tolerance / The International Day of Tolerance

18. 11. 2011 16:47:52
Ve svém posledním blogu jsem psal o návštěvě v Oválné pracovně s českým premiérem. Pár dní nato jsem uskutečnil svou první cestu to Osvětimi/Birkenau.

Snímek z Oválné pracovny v Bílém domě:

Oválná pracovna

Zde stojím před budovou číslo 26, kde věznili mou matku:

Osvětim - budova číslo 26

Jak jsem procházel velkým areálem této továrny na smrt (na telefonu jsem měl mámu, která vše z Los Angeles komentovala - viz. snímek dole), uvědomil jsem si spojitost tohoto místa se „třemi pilíři“, na kterých je založená moje diplomatická mise v České republice (obrana a bezpečnost, obchod a společné hodnoty). Chci tím říct, že mé zaujetí pro tato tři témata jsou vedena historickým odkazem mé rodiny a vůbec všech Čechů, Slováků a miliónů dalších rodin, které trpěly v područí nacistů.

Osvětim - telefon s maminkou

1. Obrana a bezpečnost: Slabá spojenectví a nedostatečná příprava na válku umožnily nacistům rozpoutat dobyvatelskou válku. Dnes naše spojenectví přispívá k silné Severoatlantické alianci, kdy čeští a američtí vojáci bojují bok po boku v Afghánistánu a podporují mírový proces na Blízkém východě. Česká republika podporuje politiku USA vůči Izraeli a úzce s námi spolupracuje proti tajnému íránskému nukleárnímu programu.

2. Obchodní: Slabé ekonomiky umožnily vzestup nacistické ideologie. Dnes přináší naše spolupráce s Českou republikou v obchodních partnerstvích, jako je například civilní využití jaderné energie, oběma zemím pracovní příležitosti a prosperitu.

3. Hodnoty: Slabý právní rámec umožnil nacistům převzít moc. Dnes my i Češi podporujeme dobré vládnutí a lidská práva v obou našich vlastech i v jiných zemích světa - od Kuby po Barmu, Bělorusko, Blízký východ a severní Afriku.

Všechny tři pilíře jsou stejně důležité. Politická, obchodní a osobní svoboda jsou vzájemně propojené. Tolerantní společnost je založena na všech třech.

Všechno nejlepší k Mezinárodnímu dni tolerance!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH VERSION

My last blog described my visit to the Oval Office with the Czech PM:

Czech delegation in the Oval Office

Just days later, I made my first ever visit to Auschwitz/Birkenau. Here I am in front of Barrack 26, where my mother was incarcerated:

Auschwitz - Barrack No. 26

As I walked the vast killing fields (with Mom giving me commentary via phone from Los Angeles - see photo below), I realized they were a source of the "three pillars" of my diplomatic mission to the Czech Republic (defense and security; commercial; and shared values). That is, my dedication to those areas had been driven by the history of my family, and of all the Czech, Slovak and millions of other families, who suffered at the hands of the Nazis.

Auschwitz - call with my Mom

1. Defense and security: Weak alliances and preparedness allowed the Nazi conquest. Today, we partner with the Czechs to keep NATO strong, to fight side by side for freedom Afghanistan and to promote peace in the Middle East. The Czech Republic is a strong supporter of US policy towards Israel and works closely with us to oppose Iran’s covert nuclear program.

2. Commercial: Weak economies allowed the Nazi ideology to take hold. Today, we work with the Czechs in business areas like our civil nuclear partnership to create jobs and prosperity in both countries.

3. Values: Weak rule of law allowed the Nazis to seize power. Today, we and the Czechs together promote good governance and human rights in both our nations and around the world from Cuba to Burma to Belarus to the Middle East and North Africa.

All three pillars are equally important. Political, market and personal freedom are interdependent. A tolerant society depends on all three.

Happy Tolerance Day!

Autor: Norman L. Eisen | pátek 18.11.2011 16:47 | karma článku: 12.18 | přečteno: 1470x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Jak jsem prožil muzejní noc s tajemným rozuzlením

Takové poněkud zvláštní přiznání k nedělní odpolední kávě. Ta má ostuda je zapříčiněna dosavadní absencí na akci, která se v letošním roce konala již po dvanácté. Nejspíše vyplývá z mé předchozí nedozrálosti.

19.5.2019 v 12:06 | Karma článku: 6.41 | Přečteno: 146 | Diskuse

David Vlk

V Praze je vždy blaze.

Tož včera jsem byl v tej Praze. Když jsem byl mladý a jel do Prahy byly ty přípravy nějak kratší. Vzal jsem tenkrát náhradní tričko a trenky, mobil, peněženku a prezervativy a jel jsem.

19.5.2019 v 10:31 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 484 | Diskuse

Robert Čapek

Jeroným Klimeš fackující

Když jsem čekal na připojení, abych si zahrál můj oblíbený Fallout 76, spatřil jsem na obrazovce moderátorku Jílkovou a televizní diskuzi v pořadu Máte slovo, které se týkala agresivity žáků.

19.5.2019 v 10:20 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 293 | Diskuse

Pavla Kolářová

Jak je důležité mít nadhled...

Být učitelem je někdy boj, respektive víceboj. Ideální učitel by měl zvládat krasobruslení, džudo, tah na branku, střelbu na koš, sanskrt, národopis, zeměpis, dějepis, krasopis.. A pokud něco z toho neumí, musí umět předstírat,..

19.5.2019 v 9:39 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 113 | Diskuse

Beata Krusic

Podřezat Zemana

Už před nějakým časem - v souvislosti s tím, jak nechutné články se psali na téma zdravotního stavu prezidenta republiky, Miloše Zemana, jsem si říkala, kam až je člověk schopen zajít - kvůli svým nenaplněným vizím a představám.

19.5.2019 v 8:56 | Karma článku: 38.17 | Přečteno: 1222 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2234
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz