Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Náš den nezávislosti / Our Independence Day

ČESKÁ VERZE: Včera 30. června jsem měl to čest pořádat v rezidenci velvyslanectví recepci ke Dni nezávislosti. Mezi významnými hosty byli například prezident Václav Klaus, premier Petr Nečas, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministr obrany Alexandr Vondra, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr vnitra Jan Kubice a mnoho dalších politiků, akademiků a diplomatů. Ze Spojených států se naší oslavy zúčastnila delegace Sněmovny reprezentantů USA a zástupci Reaganovy nadace, kteří jsou na návštěvě Prahy při příležitosti stého výročí narození prezidenta Ronalda Reagana.  Zde je text mého projevu:

"Den nezávislosti je ve Spojených státech vnímán jako příležitost, kdy se zamýšlíme nad naší historií a hodnotami.  Protože jsme nyní v Česku, můžeme v tento den také oslavit společné dějinné okamžiky našich národů a hodnoty, které nás spojují. Náš společný příběh se datuje do 18. století, kdy byli naši protestantští otcové zakladatelé ovlivněni učením Mistra Jana Husa, a pokračoval do století devatenáctého, kdy došlo k rozsáhlé vystěhovalecké vlně z Čech a Moravy do USA. Byla to tvrdá práce a podnikavý duch českých přistěhovalců, které pomohly vystavět některá z našich největších měst, jako jsou Chicago, Cleveland nebo New York.  V roce 1920 už ve Spojených státech žily stovky tisíc Čechů.  Ti připravili Tomáši Masarykovi přátelské přijetí, když přijel jako hostující profesor a promlouval v krajanských spolcích po celých Státech.  Američané chápali tíživou situaci Čechů a Slováků i jejich touhu po svobodě, která jim tolik připomínala jejich předky z dob kolonizace Ameriky.  Spláceli tak svůj dluh odkazu Jana Husa, které ovlivnilo generaci jejich předků.  Nebylo náhodou, že Pittsburská deklarace – dokument, který deklaroval záměr zástupců Čechů a Slováků vytvořit samostatný stát ČeskoSlovensko --  byla podepsána ve Spojených státech. Jedním z určujících faktorů této události byl právě velký počet politicky aktivních Čechů a Slováků v USA. Stejně tak důležité byla i přirozená sounáležitost obyčejných Američanů s utiskovaným národem toužícím po svobodě.

Tomáš G. Masaryk se spřátelil s prezidentem Wilsonem a v pořadí desátý z Wilsonových slavných „Čtrnácti bodů“ z roku 1918 se týkal národů Rakouska-Uherska a jejich práva na sebeurčení.
Masaryk následně potvrdil vznik Československa ve Washingtonské deklaraci 18. října roku 1918, kde napsal:
'Ctíme principy, jak je představil prezident Wilson: svoboda lidstvu a rovnost národům a vládám, které odvozují své pravomoci od souhlasu lidí. Jsou to principy Lincolna a Deklarace americké nezávislosti …'
I přes temná období dějin 20. století, během nichž byla suverenita a svoboda českého národa dočasně zastíněna cizí okupací a tyranií, solidarita mezi Čechy a Američany pokračovala a zůstává silná do dnešního dne. Spojené státy se spojenci včetně mnoha československých dobrovolníků porazili nacisty a během následujících čtyř dekád komunistické nadvlády vlála nad Malou Stranou americká vlajka jakožto symbol naděje. Minulí američtí velvyslanci zvali na svou rezidenci disidenty a ty, kteří toužili po svobodě - a ti přicházeli, i když jim hrozilo zatčení. Naše dva národy pak společně přispěly k pádu komunistické nadvlády a spolupracovaly na úspěchu sametové revoluce. Tuto historii znám dobře, protože moje matka se narodila v Masarykově Československu. Přežila nacistickou okupaci, vrátila se z Osvětimi a žila v Karlových Varech, odkud v roce 1949 uprchla před komunismem do Spojených států. Nyní je mým privilegiem reprezentovat Spojené státy, mou rodinu a věc svobody v nezávislé České republice jakožto živoucí příklad vazeb mezi našimi zeměmi, které oddanost ke svobodě pojí i jinde ve světě: Češi a Američané slouží společně s ostatními spojenci z NATO při budování stability a bezpečnosti v Afghánistánu a podobně předtím spolupracovali v Kosovu a Iráku. Spojené státy jsou také jedním z pěti přímých zahraničních investorů v České republice a obě země nadále posilují své ekonomické a obchodní vztahy a vytvářejí tím prosperitu a nové pracovní příležitosti. Rostoucí počet výměn a partnerství mezi českými a americkými vědci, studenty a občanskými organizacemi je důkazem našich společných hodnot."

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH VERSION:

On June 30, 2011, I had the honor to host the traditional Independence Day reception at the Ambassador's residence in Prague.  Among the distinguished guests were Czech President Vaclav Klaus, Prime Minister Petr Necas, Foreign Minister Karel Schwarzenberg, Defense Minister Alexander Vondra, Finance Minister Miroslav Kalousek, Interior Minister Jan Kubice and many politicians, academics and diplomats.  From the United States we also were visited by a delegation from the U. S. House of Representatives and representatives of the Reagan Foundation, in town for a commemoration of the 100th birthday of President Ronald Reagan.  Here is the text of my remarks:
"Our Independence Day provides an occasion to reflect on our country’s history and values.  As we are here in the Czech Republic, it is also appropriate to celebrate the shared history of our two nations, and the values that continue to bind us together.  Our common story began with Jan Hus’s influence on the protestant Founding Fathers in the 18th Century.  It continued with the extensive emigration from Bohemia and Moravia to the United States in the 19th Century.  It was the hard work and entrepreneurial spirit of Czech immigrants that helped build many of our great cities, such as Chicago, Cleveland, and New York.  By 1920 there were hundreds of thousands of Czechs living in the United States.  Tomas Garrigue Masaryk found a friendly reception from his countrymen when he came to the United States as a visiting professor and spoke at Czech and Slovak organizations in the U.S.  The American people rightly saw the plight of the Czechs and Slovaks, their yearning for freedom, as similar to that of their forefathers in colonial America, repaying the teachings of Jan Hus that were so influential on our  founding fathers’ and mothers’ ideology.  It is no accident that the Pittsburgh Declaration -- the document declaring the intent of representatives of the Czech and Slovak peoples to establish an independent state called CzechoSlovakia -- was signed in the United States.  The large number of politically active Czechs and Slovaks in America was one important factor.  But, just as important was the natural identification of ordinary Americans with an oppressed people longing for freedom.

Tomas Masaryk befriended President Wilson and Point Number 10 of Wilson’s famous “Fourteen Points” speech in 1918 was that the peoples of Austria-Hungary should be afforded freedom.Masaryk subsequently declared the official establishment of the Czechoslovak Republic through the Washington Declaration on October 18, 1918.  He wrote:

'[W]e accept the American principles as laid down by President Wilson: the principles of liberated mankind - of the actual equality of nations - and of governments deriving all their just powers from the consent of the governed.  These are the principles of Lincoln, of the Declaration of Independence …'

Despite the dark chapters of 20th century history in which the sovereignty and freedom of the Czech nation was temporarily eclipsed by foreign occupation and tyranny, the solidarity of the Czech and American peoples has continued, it never let up and it remains strong to this day.  The United States joined with the Czech people to defeat the Nazis.  For four long decades of Communist rule, high on a hill over the Mala Strana U.S. Embassy, the American flag flew as a symbol of hope.  American ambassadors who have preceded me for many decades welcomed to the residence dissidents and those who yearned for freedom, even if they were sometimes arrested as they left our gates.  Together our two nations ended Communist domination and brought in the period of freedom, which for the Czech Republic commenced with the Sametova Revoluce and we have worked together as the Czech nation has made that Velvet Revolution a success.   That is a history I know well, of course, because my mother was born in the Czechoslovak state President Masaryk founded.  She survived Nazi occupation, returned from Auschwitz, and lived in Karlovy Vary, before fleeing Communism and coming to the U.S. in 1949.  Now, I have the privilege to represent the United States, my family, and the cause of freedom in a free Czech Republic as a living example of the ties between our two nations.  Today, our two lands are bound together in our joint commitment to freedom throughout the world, Czechs and Americans serve together with our NATO allies establishing peace and security in Afghanistan, as we have done previously in Kosovo and Iraq.  Recognizing the importance of free markets and the value of innovation, the U.S. is one of the top five foreign direct investors in the Czech Republic, our nations continue to strengthen our economic and commercial ties, creating investment, prosperity, and good jobs for people in both countries.  The growing number exchanges and partnerships between Czech and American scientists, students, and civil society organizations attest to the importance of our relations and the depth of our shared values."

 

Autor: Norman L. Eisen | pátek 1.7.2011 15:00 | karma článku: 29,09 | přečteno: 6280x
  • Další články autora

Norman L. Eisen

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

12.8.2014 v 13:38 | Karma: 21,93 | Přečteno: 4208x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

11.8.2014 v 17:38 | Karma: 18,68 | Přečteno: 1717x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Život jako v umělecké galerii

Když jsme se před několika měsíci po více než roce nastěhovali zpátky do naší rezidence, s radostí jsme se pustili do rozvěšování obrazů. Pokud máte k dispozici skoro 3000 čtverečních metrů, prostoru k hraní je skutečně hodně.

29.7.2014 v 13:46 | Karma: 14,00 | Přečteno: 496x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Pozdravy z USA – ekonomický a obchodní dialog s Čechy

Na našem pražském velvyslanectví jsme hrdí na to, jak jsme díky intenzivní spolupráci s českými partnery dosáhli za poslední čtyři roky více než stoprocentního nárůstu bilaterálního obchodu mezi ČR a USA. Je to třikrát více, než je průměr na ostatních amerických ambasádách v dalších státech EU za stejné období. Jeden z důvodů tohoto úspěchu jsou naše každoroční setkání, kde projednáváme strategii obchodních vztahů. Právě teď jsem ve Washingtonu pomáhal odstartovat třetí kolo těchto jednání, která nazýváme Americko-český ekonomický a obchodní dialog. Na první fotografii jsem společně s Vladimírem Bartlem z českého ministerstva průmyslu a obchodu, Matthewem Murrayem z Ministerstva obchodu USA a českým velvyslancem v USA Petrem Gandalovičem.

26.6.2014 v 16:12 | Karma: 14,42 | Přečteno: 617x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Na co jsme hrdí

Vynikající detašovaná jednotka americké námořní pěchoty, která střeží naše Velvyslanectví v Praze (minulý rok se naše jednotka umístila na prvním místě v Evropě), sídlí v tzv. Domě mariňáků.

23.6.2014 v 8:34 | Karma: 15,01 | Přečteno: 457x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Arizonští poslanci zrušili 160 let starý zákon, který zakazoval potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde. Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky