Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život jako v umělecké galerii

Když jsme se před několika měsíci po více než roce nastěhovali zpátky do naší rezidence, s radostí jsme se pustili do rozvěšování obrazů. Pokud máte k dispozici skoro 3000 čtverečních metrů, prostoru k hraní je skutečně hodně.  

Většina děl patřila původnímu majiteli domu, Ottu Petschekovi, a součástí inventáře zůstala i poté, co dům odkoupila americká vláda. Na prvním obrázku stojí Lindsay u největšího obrazu v domě, belgické tapisérii z 18. století od Alberta Auwercxe. Na dalším obrázku je jedno z menších děl, italská miniatura sv. Jeronýma ze 16. století.

V bývalé Ottově kuřárně „Herren Zimmer“ jsme vystavili novější americké umění. Jde o soubor litografií ze 70. let, které zobrazují Kafkův „Der Kübelreiter“. Je to příběh o muži, který se snaží během mrazivé zimy s vědrem najít nějaké uhlí. Obchodník s palivem ho však odežene, a muž umírá (jako všechny Kafkovy příběhy, i tento je ve skutečnosti podivnější, než na první pohled vypadá). Na dalším obrázku vidíte promrzlou jizbu.

Tento soubor jsme se rozhodli vystavit kvůli shodě několika náhod: Kafka a Otto Petschek studovali stejná práva v přibližně stejné době, Ottova dcera si vzala Kafkova synovce, Petschekovi podnikali s uhlím, Kafka žil v nevytopené místnosti v budově, kde nyní sídlí Velvyslanectví USA a kde se u něj poprvé projevila tuberkulóza, na kterou později zemřel. Autor těchto grafik je navíc Jerome Kaplan, otec Lindsay. Soubor litografií je v našem osobním vlastnictví a my jej nyní věnujeme Židovskému muzeu jako dárek na rozloučenou.

Na konec jsme si nechali schodiště, kam jsme rozvěsili díla některých slavných amerických fotografů ze 60. a 70. let, například Ansela Adamse, Edwina Landa, Marii Cosindas a Weegeeho. Na poslední fotografii vidíte práci Davida Baileyho.

Tyto fotografie byly původně součástí výstavy, kterou do Prahy v době komunismu poslala Informační agentura USA (USIA). Cílem bylo Čechoslovákům prostřednictvím tohoto umění přiblížit Ameriku. Když výstava skončila, díla byla navrácena do původní přepravní krabice a uskladněna ve sklepě rezidence. Zůstala tam 40 let, dokud jsem na ně s kulturní atašé ambasády během renovace budovy nenarazil a společně je neotevřeli. Svět se od jejich posledního vystavení v Praze velmi změnil, ale s postupujícím věkem jsou nyní ještě krásnější, stejně jako samotná rezidence.

 

 

 

 

 

 

 

Like Living in an Art Museum

When we moved back into our Residence earlier this year after a year-plus renovation, we had a lot of fun re-hanging the art. When you have over 32,000 square feet, you have a lot of wall space to play with!

Most of the works belonged to the house's original owner, Otto Petschek, and were acquired with the house when it was purchased by the US government. In the first picture, Lindsay is standing next to the largest piece of art in the place, an 18th Century Belgian tapestry by Albert Auwercx. The second picture depicts one of the smallest works, a tiny 16th Century Italian miniature of St Jerome.

We have also put up some more recent American art in the "Herren Zimmer," which used to be Otto's smoking room. It’s a set of 1970's American lithographs to illustrate Kafka's “The Bucket Rider.” The story is about a man searching for coal to fill his bucket during a freezing winter. He is turned away by the coal merchant, and dies. (Like all Kafka, the story is funnier than it sounds in the abstract.) In the third picture, the print illustrates the freezing room.

We chose to hang this series because of several coincidences: Kafka and Otto Petschek went to the same law school around the same time; Otto's daughter married Kafka's nephew; the Petscheks were in the coal industry; Kafka lived in an unheated room in what is now the U.S. Embassy, where the tuberculosis that killed him first presented; and the artist who made these prints, Jerome Kaplan, is Lindsay's late father. This set belongs to us and we are donating it to the Jewish Museum here as a going away gift.

Finally, we hung one last set of art, also modern, on the staircase (the only space we had left when everything else was up). It is an exhibit of two dozen works by some of the finest American photographers of the 60’s and 70’s including Ansel Adams, Edwin Land, Marie Cosindas and Weegee. In the last picture, there is a haunting David Bailey.

These prints were originally part of a show sent to Prague by the United States Information Agency (USIA) during the Communist era. The goal was to expose Czechoslovak audiences to the U.S. through the lens of this art form. After the show ended, the photographs were returned to the original shipping crate, which was sealed and stored in the basement of the Residence. It remained unopened for more than 40 years, until my cultural attaché and I found the crate during the renovation and pried it open. The world has changed greatly since these photographs were first displayed in Prague but, like the Residence itself, they have only become more beautiful with age.

 

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.  

Autor: Norman L. Eisen | úterý 29.7.2014 13:46 | karma článku: 14,00 | přečteno: 496x
  • Další články autora

Norman L. Eisen

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

12.8.2014 v 13:38 | Karma: 21,93 | Přečteno: 4208x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

11.8.2014 v 17:38 | Karma: 18,68 | Přečteno: 1717x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Pozdravy z USA – ekonomický a obchodní dialog s Čechy

Na našem pražském velvyslanectví jsme hrdí na to, jak jsme díky intenzivní spolupráci s českými partnery dosáhli za poslední čtyři roky více než stoprocentního nárůstu bilaterálního obchodu mezi ČR a USA. Je to třikrát více, než je průměr na ostatních amerických ambasádách v dalších státech EU za stejné období. Jeden z důvodů tohoto úspěchu jsou naše každoroční setkání, kde projednáváme strategii obchodních vztahů. Právě teď jsem ve Washingtonu pomáhal odstartovat třetí kolo těchto jednání, která nazýváme Americko-český ekonomický a obchodní dialog. Na první fotografii jsem společně s Vladimírem Bartlem z českého ministerstva průmyslu a obchodu, Matthewem Murrayem z Ministerstva obchodu USA a českým velvyslancem v USA Petrem Gandalovičem.

26.6.2014 v 16:12 | Karma: 14,42 | Přečteno: 617x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Na co jsme hrdí

Vynikající detašovaná jednotka americké námořní pěchoty, která střeží naše Velvyslanectví v Praze (minulý rok se naše jednotka umístila na prvním místě v Evropě), sídlí v tzv. Domě mariňáků.

23.6.2014 v 8:34 | Karma: 15,01 | Přečteno: 457x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Jiné mistrovství

Alex Barrasso, náš úřadující rada pro politicko-ekonomické záležitosti, se nedávno vrátil z mezinárodního šachového turnaje v Řecku. Dovedu si představit, co si vy, čtenáři, asi myslíte: při tom všem, co se děje na světě, co by mohlo být tak důležitého na šachové soutěži konané pod egejským sluncem?

16.6.2014 v 14:42 | Karma: 12,74 | Přečteno: 442x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Já, Angela Merkelová a soudce Roberts

Co máme společného? Všichni tři jsme dostali čestnou medaili Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

12.6.2014 v 14:37 | Karma: 13,23 | Přečteno: 580x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Hvězdy a duhové pruhy pěkně pospolu

Když jsem před více než třemi lety přijel do Prahy, uvědomoval jsem si, že jako americký velvyslanec v České republice a zároveň syn československé občanky, která přežila holocaust, mám osobní a profesionální zodpovědnost bojovat za toleranci pro všechny.

28.5.2014 v 13:29 | Karma: 17,11 | Přečteno: 873x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Americká ambasáda v Praze je otevřená obchodu

Často se mě ptají, jaká škola je nejlepší pro budoucí diplomaty. Přestože mám tituly z prestižních univerzit, vždycky odpovídám, že místem, které mě nejlépe připravilo na kariéru velvyslance, byl náš rodinný stánek s hamburgery v Los Angeles. Pracoval jsem tam už jako kluk odpoledne po škole, ale i o víkendech a o prázdninách. Naučil jsem se tam pracovat s různými požadavky zákazníků, jako například: „Ten kečup chci pod hamburger, ne na něj. Odneste si to.“ Někdy jsem jim mohl vyhovět, ale jindy jsem zdvořile a pevně odpověděl, že jejich požadavku vyhovět nelze.

19.5.2014 v 11:36 | Karma: 14,36 | Přečteno: 1053x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Nejlepší obrana je sdílená obrana

Nedávno jsem se vrátil z USA, kam jsem doprovázel prvního ministra nové české vlády, který tam zavítal. Ministr obrany Stropnický se ve Washingtonu sešel s představiteli Kongresu, Bílého domu a ministerstva obrany. Měl jsem tu čest Stropnického doprovázet s českým velvyslancem v USA Petrem Gandalovičem. Na první fotografii jsme společně na velitelství NATO v Norfolku.

12.5.2014 v 16:14 | Karma: 15,52 | Přečteno: 689x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Kolem světa za 80 bajtů

Jaro je tady a je nádherné jako vždycky v Praze. „Pražské jaro“ neznamená jen probuzení přírody, ale také probuzení svobody se vzpomínkami na Prahu roku 1968, na nedávnou historii, například Arabské jaro, a na pesach, který začíná dnes večer. Jaro také znamená jarní úklid, o což se snaží i tento blog: v následujících odstavcích najdete několik zajímavých odkazů o mně a týmu na naší ambasádě, které se nahromadily na mé pracovní desce a já bych je nyní chtěl s Vámi sdílet.

14.4.2014 v 15:57 | Karma: 12,82 | Přečteno: 480x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Vítáme pražské setkání předních světových bojovníků proti korupci

UPDATE 14/4/2014: Světové fórum o dobrém vládnutí 2014 byl obrovský úspěch. Každý souhlasil, že letošní ročník byl nejlepší. Reformátoři z celého světa si vyměňovali názory. Tady se můžete podívat na několik odkazů na články z médií:

9.4.2014 v 15:36 | Karma: 11,92 | Přečteno: 460x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Rozloučení s Evou Petschek Goldmann

Naše velvyslanectví zarmoutila zpráva o úmrtí Evy Petschek Goldmann před několika dny ve věku 94 let. Eva byla dcerou Otty Petscheka, velkého bankéře a průmyslníka, který nechal postavit Petschekovu vilu, nyní rezidenci velvyslance USA. Eva byla poslední původní obyvatelkou tohoto úžasného domu, kde teď žiji. Seznámili jsme se, když mě se svojí rodinou navštívila během mých prvních měsíců práce pro velvyslanectví, a spřátelili jsme se. Dole je fotka z mojí nedávné návštěvy Evy a Boba Goldmanových v jejich bytě na Manhattanu.

2.4.2014 v 12:12 | Karma: 19,10 | Přečteno: 1623x | Diskuse| Politika

Norman L. Eisen

Pražské korunovační klenoty globální žurnalistiky

Stejně jako mnohé z vás, kteří čtete tento blog, mě ohromily události na Ukrajině a odvaha tamních lidí. Obrazové i tištěné zprávy posílané z Kyjeva nám připomínají důležitý fakt globálního politického života 21. století: díky inovacím v sociálních médiích, mobilním videozáznamům a internetu je stále obtížnější zakrýt státem podněcované násilí, korupci a zneužití moci.

27.2.2014 v 15:15 | Karma: 16,72 | Přečteno: 643x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Je nám líto, že zemřela Shirley Temple Blacková

Na našem pražském velvyslanectví jsme zarmouceni smrtí Shirley Temple Blackové, americké velvyslankyně v Praze a Akkře, filmové hvězdy a americké ikony. V Československu byla velvyslankyní během přelomových událostí sametové revoluce roku 1989. Disidenti, kteří se znenadání dostali do vedení země, oceňovali její pomoc v tomto přechodném období a mají na ni krásné vzpomínky.

11.2.2014 v 14:16 | Karma: 18,88 | Přečteno: 891x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Kinderblock 66: Návrat do Buchenwaldu

Nedávno jsem měl tu čest hostit v Americkém centru při Velvyslanectví USA výjimečnou akci. Přijel Alex Moskovic, který přežil holocaust a předtím vyrůstal v Sobrancích, rodné obci mé matky na východním Slovensku. Stejně jako moje matka byl deportován do Osvětimi a přežil. Osvobozen byl nakonec v Buchenwaldu.

10.2.2014 v 15:20 | Karma: 18,85 | Přečteno: 1528x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Bude příštím americkým velvyslancem v Praze ... profesor Langdon?

Tento týden jsem přivítal v Praze amerického spisovatele Dana Browna. Přijel pohovořit o své poslední knize nazvané “Inferno”, která je již čtvrtou v sérii o Robertu Langdonovi. Dan má mimořádnou schopnost syntetizovat mýty a fikce s vírou a fakty tak, že to mně a milionům ostatních čtenářů ve světě dopřává nespočet hodin příjemného čtení.

16.1.2014 v 16:39 | Karma: 17,11 | Přečteno: 862x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Opomíjení hrdinové naší ambasády (2. díl): Oddělení managementu

Jako velvyslanec mám tu čest být jedním z veřejných mluvčích našeho velvyslanectví a reprezentovat americké zájmy a politiku na úrovni vládní i osobní. Mnoho lidí ale neví, jak ambasáda funguje uvnitř a kdo všechno se stará o její chod. V tomto dalším blogu ze série opomíjených hrdinů velvyslanectví bych vám chtěl představit skvělou partu z oddělení managementu.

6.1.2014 v 15:17 | Karma: 15,82 | Přečteno: 743x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Vše nejlepší do nového roku / Best Wishes for the New Year

Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen vám přeje šťastný nový rok! U.S. Ambassador Eisen wishes you a Happy New Year!

2.1.2014 v 11:51 | Karma: 17,14 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Všechno nejlepší k narozeninám, milí mariňáci

Jednou z mých nejoblíbenejších akcí v roce je ples americké námořní pěchoty. Narozeniny své jednotky, která vznikla v listopadu roku 1775, slaví mariňáci po celém světě – v podzemních krytech nebo v tanečních sálech, podle momentální situace. V Praze se listopadového mariňáckého plesu každoročně účastní stovky lidí z velvyslanectví, dalších zahraničních misí i českých úřadů. Čeká na ně skvělé jídlo a k tanci úžasná hudba. Velvyslanec je vždy čestným hostem.

25.11.2013 v 11:41 | Karma: 18,65 | Přečteno: 870x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Opomíjení hrdinové naší ambasády (1. díl)

Často bloguji o zajímavých událostech týkajících se našeho velvyslanectví, ale za pozornost stojí i jeho každodenní práce. Mezi povinnosti amerického velvyslance v České republice například patří pomáhat Američanům, kteří se ve vaší zemi dostanou do nesnází. Naše konzulární oddělení je jim v případě, že byli okradeni či ztratili svůj pas, k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Když velvyslanectví navštíví američtí občané s nemluvnětem, kterého chtějí přihlásit k americké národnosti, žádostí se též zabývá konzulární tým. Dítě pak získá jeden z nejžádanějších statusů - americké občanství.

20.11.2013 v 14:45 | Karma: 11,77 | Přečteno: 581x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde. Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky