Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiné mistrovství

16. 06. 2014 14:42:11
Alex Barrasso, náš úřadující rada pro politicko-ekonomické záležitosti, se nedávno vrátil z mezinárodního šachového turnaje v Řecku. Dovedu si představit, co si vy, čtenáři, asi myslíte: při tom všem, co se děje na světě, co by mohlo být tak důležitého na šachové soutěži konané pod egejským sluncem?

Alex je od narození nevidomý.

Alex začal hrát šachy, když mu bylo jedenáct let. S hrou se poprvé seznámil na narozeninové party, kdy mu otec jeho kamaráda vysvětlil pravidla. A tehdy to Alexe chytlo. Se svým novým zájmem přišel do školního šachového kroužku, kde mu osvícený učitel objednal upravenou šachovou sadu, která slepému hráči umožní táhnout figurkou, aniž by porazil ostatní figurky. Černé figurky jsou navíc špičaté, takže Alex rozlišuje strany a také vyhrává.

A doopravdy vyhrává. Alex je pětinásobným mistrem USA v soutěži nevidomých hráčů. Je také prvním Američanem za posledních třicet let, který se zúčastnilmistrovství světa nevidomých hráčů.

Šampionát se poprvé konal v roce 1966 a může se považovat i za světový pohár, ale má to jeden háček: konání turnaje i účast hráčů jsou závislé na sponzorech; to znamená, že se soutěž kvůli nedostatku financínekoná každý rok. Hráči se účastní, jen pokud jim to jejich finanční situace umožní. 13. turnaj se konal 5.-14. května v řeckém městě Katerini a zúčastnil se ho rekordní počet 92 hráčů z 31 zemí. Alexovi čeští a američtí kolegové z pražské ambasády vybrali mezi sebou téměř 900 dolarů, aby mu přispěli na účast – uspořádali například prodej vlastnoručně upečených dobrot (tolik koláčků jsem nesnědl od svých osmi let).

Tento turnaj své účastníky nijak nešetří. Každý den musí odehrát jednu partii. Hráči mají dvě hodiny na prvních 40 tahů a poté dalších 60 minut na dokončení partie. Na konci turnaje měl Alex na svém kontě tři výhry a jednu remízu a jeho hodnocení v rámci této soutěže poskočilo o osm příček na 73. pozici. Pokud se chcete dozvědět více o této soutěži nebo všeobecně o šachách pro slepé v USA, přečtěte si Alexův blog zde nebo zde.

Alex je mimořádný člověk a špičkový diplomat. Vím, že jiní také překonali podobné výzvy jako on. Bohužel se s takovými lidmi nemáme možnost setkat, pokud nežijí v zemích, které zaručují jejich potřeby zákonem. Mimo severní Ameriku, západní a střední Evropu a několika dalších míst tato vymoženost málokde existuje.

Alexovy úspěchy jsou samozřejmě jeho vlastní, nicméně je nutné také ocenit desítky let podpory neziskových organizací. Tato podpora se společnosti, která dokáže poskytnout rozumné zvýhodnění svých handicapovaných spoluobčanů, mnohonásobně vrátí. Z tohoto a jiných důvodů Spojené státy podporují a pracují s občanskou společností a naopak odsuzují ty národy, které občanskou společnost ničí.

A ještě k Alexovi Barrasso – kdo ví, třeba jednoho dne rozšíří řady amerických velvyslanců. Jsi na tahu Alexi!

Alex Barraso (vpravo) během turnaje / Alex Barraso (right) during the tournament.

ENGLISH VERSION:

Title: The Other World Cup


Alex Barrasso, my Acting Counselor for Political and Economic Affairs, returned recently from an international chess tournament in Greece. I know what you, the reader, must be thinking: with all that’s going on in the world, what could possibly be so important about a chess competition held under the Aegean sun?

Its this: Alex has been blind since birth.

Alex began playing chess at age 11. He first learned about the game at a birthday party, when a friend’s father explained the rules. Thereafter, Alex was hooked. He brought his interest to his school’s chess club, where a sympathetic advisor procured an adapted chess set, which has features that permit blind players to move the pieces without knocking them over. Black pieces are pointed, which allows Alex to make the necessary distinctions he needs to play – and win.

And win he does. Alex is a five-time USA blind players champion, and the first American to compete in the World Championship for Blind Players in over 30 years.

Held for the first time in 1966, the World Championship for Blind Players is the genre’s World Cup, but with a twist: both tournament and player participation are highly dependent on fundraising, which means competitions don’t take place annually due to lack of resources. Even if they did, competitors can take part only if their own financial situation permits. The 13th tournament was held on May 5 – 14 in Katerini, Greece, with a record 92 players from 31 countries taking part. Alex’s Czech and American colleagues at our Prague Embassy raised nearly $900 thru bake sales and other activities to ensure he could compete (I haven't eaten so many cookies since I was 8).

The league cuts the participants no slack. One game must be played daily. Players have two hours to make the first 40 moves and then an additional 60 minutes to finish the game. When it was all over, Alex had three wins and a draw under his belt and was ranked 73 in the competition, moving up eight spots from his rank on entry. Those who want to learn more about the competition or chess for the blind in the U.S. should see Alex’s blog here or here.

Alex is a remarkable person who is also a world-class diplomat. I know there are others who have surmounted the challenges he faces. Unfortunately, we’re not likely to meet many such individuals unless they reside in nations that prescribe accommodation for the disabled in their laws. Outside of North America; Western and Central Europe; and a few other places, it seldom exists.

Alex's successes are his own; however, decades of advocacy by non-governmental organizations also deserve credit. A society that makes reasonable accommodations is able to flourish when talented individuals achieve their full potential. For these and other reasons, the United States supports and works with civil society, while reprimanding nations which seek its destruction.

As for Alex Barrasso – who knows? One day, he might even join the ambassadorial ranks. Your move, Alex!

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | pondělí 16.6.2014 14:42 | karma článku: 10.89 | přečteno: 411x

Další články blogera

Norman L. Eisen

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

12.8.2014 v 13:38 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 4124 | Diskuse

Norman L. Eisen

Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

11.8.2014 v 17:38 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 1657 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Fantasy

Fantasy, fantasie, fantezi.... Každý jazyk má své slovo pro fantazii. Fantazie, zrozená v naší mysli, vedená našim srdcem.....

24.4.2017 v 19:30 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 153 | Diskuse

Karel Trčálek

Taky jste neslavili ekoteroristický Den Země?

Abych se přiznal, nějakým Dnem Země, natož nějakou Zemí nejsem vůbec posedlý. Místo nějaké pitomé oslavy to prostě někde zalomím a mám klid. Tak by měl vypadat ideální lidský život!

24.4.2017 v 18:48 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 234 | Diskuse

Karel Trčálek

Paní Šichtařová už zase bojuje s drakem

Kam se podíváš, tam Zlo. Zlí úředníci, zlí porodníci, zlí guvernéři ČNB, a nakonec i zlí učitelé. Nebýt naší paní, Zlo by už nejspíš dávno zvítězilo. „Ale pánbůh chodí za ní s pokladničkou, jako už chodí za chudáky“ (F. Halas)

24.4.2017 v 17:23 | Karma článku: 17.76 | Přečteno: 404 | Diskuse

David Gruber

Rychločtení – třicet let mnohými nepochopené, třicet let mnohým skvěle sloužící

Povídal jsem o rychločtení v pořadu Dobré ráno v České televizi. Co je na tom pro vás zajímavého a jak to souvisí třeba s Belmondem, princem Wiliamem, Edmundem Hillarym nebo svatbou švédské korunní princezny - o tom níže.

24.4.2017 v 16:55 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 222 | Diskuse

Ilona Ubryová

Z deníčku trémisty

Tréma má tisíc podob a může vás drapnout kdekoliv. Já jsem muzikant, což je průšvih. Myslela jsem, že to po čase zmizí a skoro to tak i vypadalo, ale ouha.

24.4.2017 v 15:25 | Karma článku: 7.51 | Přečteno: 218 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2205
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.