Nejlepší obrana je sdílená obrana

Nedávno jsem se vrátil z USA, kam jsem doprovázel prvního ministra nové české vlády, který tam zavítal. Ministr obrany Stropnický se ve Washingtonu sešel s představiteli Kongresu, Bílého domu a ministerstva obrany. Měl jsem tu čest Stropnického doprovázet s českým velvyslancem v USA Petrem Gandalovičem. Na první fotografii jsme společně na velitelství NATO v Norfolku.

Ve Washingtonu jsme se bavili o řadě témat souvisejících s NATO a o bilaterálních vztazích. Jedním z hlavních bodů programu byla schůzka s americkým ministrem obrany Hagelem. Na další fotografii Hagel Stropnickému a české delegaci děkuje za pevné partnerství mezi ČR a USA. Ministr Hagel také podpořil snahu Česka řešit svůj obranný rozpočet.

Během tohoto setkání i celé cesty jsme se dotkli různých témat a bavili jsme se i o tom, čeho bylo za několik posledních let dosaženo. Češi nadále nasazují své síly společně s americkými; v Afghánistánu jsou s nimi od počátku konfliktu. V současné době čeští vojáci střeží leteckou základnu Bagram. Tento úkol je součástí spojeneckého úsilí porazit Talibán a pomoci Afghánské národní armádě dosáhnout nezávislosti.

Češi si také vzali k srdci projekt „chytré obrany“ NATO, jejímž cílem je sdílení různých specializací armád aliance. České vojsko vyniká v mnoha oblastech, ale mezi jeho hlavní specializace patří helikoptéry. V únoru 2012 podepsaly Spojené státy společně s ČR, Chorvatskem a Slovenskem předběžnou smlouvu o vytvoření Multinárodního leteckého výcvikového centra, zkráceně MATC.

MATC je jedním z projektů chytré obrany zaměřených na piloty, opraváře a údržbáře vrtulníků Mi-17. Tato iniciativa je vůbec prvním projektem chytré obrany, kterého se Spojené státy rozhodly zúčastnit. Pokud půjde vše podle plánu, MATC by mohl začít fungovat už příští rok.

Češi jsou také experty na boj proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným zbraním, kterým se zkráceně říká CBRN. V případě útoku takovými zbraněmi, k němuž - doufejme - nikdy nedojde, by specializovaní čeští vojáci mohli díky svým schopnostem a vybavení efektivně zareagovat a zmírnit jeho následky. Částečně prostřednictvím americké zahraniční pomoci se Češi vybavili mobilní laboratoří, která jim umožní rychleji detekovat chemický nebo biologický útok a včas na něj zareagovat.

A konečně, USA a ČR nedávno podepsaly Dohodu o vzájemném pořizování materiálu pro účely obrany. České firmy se tak mohou účastnit amerických obranných tendrů a naopak. Je to další krok k ještě bližšímu spojenectví.

Během ministrovy cesty jsme se bavili o tomto a o mnohém dalším, byla to skvělá cesta. Ale teď už hezky zpátky do práce v Praze! 

 

The Best Defense is a Shared Defense

I recently returned from participating in the very first ministerial visit of the new Czech government to the US. Czech Defense Minister Stropnicky met in and around DC with leaders in Congress, the White House, the Defense Department, civil society and many more. I was privileged to participate together with my counterpart Czech Ambassador to the US Petr Gandalovic. We all are at NATO ACT Command in Norfolk in the picture on the right.

We discussed the whole range of issues in the Transatlantic Alliance and in our bilateral relations. One highlight was our meeting with Secretary Hagel. In the picture on the left, Secretary Hagel is thanking the Minister and the Czech delegation for their strong partnership--punching above their weight. Secretary Hagel was also candid about his support for Czech efforts to address defense budget shortfalls.

That meeting, and the whole trip, ranged across what we have together accomplished in just the past few years. Czech soldiers continue to fight side by side with their American counterparts, something they have done since the outset of the war in Afghanistan. Even today, Czech soldiers are tasked with protecting Bagram Air Base. That is vital for the Allied effort to defeat the Taliban and to help the Afghan National Army achieve independence.

The Czechs have also taken to heart the notion of NATO Smart Defense, which entails the pooling and sharing of Allies’ specialized capabilities. The Czechs are strong in many areas, but have particular expertise with helicopters. In February of 2012, the United States joined the Czech Republic, Croatia, and Slovakia in signing a letter of intent to develop the Multinational Aviation Training Center, or "MATC." It is a NATO Smart Defense project aimed at training those who fly, repair and maintain Mi-17 helicopters. This initiative is the very first Smart Defense project in which the United States agreed to participate. If all goes according to plan, MATC could be operational as early as next year.

The Czechs are also CBRN experts--that is, experts in addressing the event of a chemical, biological, radiological, or nuclear attack — which we can all hope never happens. Specialized Czech soldiers are ready to respond and mitigate the effects of the attack using their highly honed skills and advanced equipment. U.S. foreign assistance has helped the Czech Republic procure an advanced deployable mobile laboratory that will allow Czech CBRN specialists to more rapidly detect and respond to a chemical or biological attack.

Lastly, the United States and the Czech Republic have signed a reciprocal defense procurement agreement. This allows Czech firms to competitively bid for U.S. defense contracts and for U.S. firms to bid on Czech defense contracts. This is another in a long line of steps that have brought our two countries together.

We talked about all of that and much more during the Minister's travels--it was a great trip. And now, its back to work here in Prague.

 

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.  

Autor: Norman L. Eisen | pondělí 12.5.2014 16:14 | karma článku: 15,52 | přečteno: 689x
  • Další články autora

Norman L. Eisen

Život jako v umělecké galerii

29.7.2014 v 13:46 | Karma: 14,00

Norman L. Eisen

Na co jsme hrdí

23.6.2014 v 8:34 | Karma: 15,01

Norman L. Eisen

Jiné mistrovství

16.6.2014 v 14:42 | Karma: 12,74

Norman L. Eisen

Kolem světa za 80 bajtů

14.4.2014 v 15:57 | Karma: 12,82
  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde. Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky