Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozloučení s Evou Petschek Goldmann

Naše velvyslanectví zarmoutila zpráva o úmrtí Evy Petschek Goldmann před několika dny ve věku 94 let. Eva byla dcerou Otty Petscheka, velkého bankéře a průmyslníka, který nechal postavit Petschekovu vilu, nyní rezidenci velvyslance USA. Eva byla poslední původní obyvatelkou tohoto úžasného domu, kde teď žiji. Seznámili jsme se, když mě se svojí rodinou navštívila během mých prvních měsíců práce pro velvyslanectví, a spřátelili jsme se. Dole je fotka z mojí nedávné návštěvy Evy a Boba Goldmanových v jejich bytě na Manhattanu.

Eva byla úžasný člověk a skvěle reprezentovala evropskou dámu své generace. Byla okouzlující a chytrá, měla svoji hlavu a bystrost, která jí vydržela až do konce života. V tomto ohledu mně připomínala moji maminku, která se stejně jako Eva narodila na začátku optimistických let první republiky a která zemřela před dvěma lety. Eva, moje maminka a další pamětníci tohoto dějinného období Československa vyrůstali ve velké naději a důvěře v novou demokracii, která se úspěšně rozvíjela ve dvacátých a třicátých letech. Po mnichovské dohodě o odstoupení části Československa nacistickému Německu Evina rodina uprchla. Ona i větší část její rodiny se nakonec dostaly do New Yorku. Po válce se provdala za Boba Goldmanna, mladého německého židovského utečence, který stejně jako ona uprchl před Hitlerem, aby spolu strávili sedmdesát let společného života, jak napsal deník New York Times v úmrtním oznámení (text dole).

Rád jsem si s Evou povídal o životě, včetně horších i lepších okamžiků v historii zemí, kde máme své kořeny – nacistická okupace, krátká druhá republika, čtyři desetiletí komunistické tyranie a nakonec sametová revoluce a následné čtvrtstoletí svobody. Jsem moc rád, že Eva s Bobem a dvěma vnoučaty sem mohli přijet, aby si prohlédli dům, kde kdysi žila, aby navštívila svoji rodnou zemi a aby viděla úspěšné období po studené válce. Tato země se navrátila k demokratickým hodnotám a životaschopné ekonomice první republiky, tak jak si je Eva pamatovala ze svého dětství.

Evu přežili její manžel Bob, děti Peter, Andrea a Judith, a šest vnuků a vnuček. Bude velice chybět mně, mojí manželce Lindsay i naší dceři Tamar.

 

IN ENGLISH

Farewell to Eva Petschek Goldmann

Our Embassy family was saddened to learn of Eva Petschek Goldmann’s passing a few days ago at age 94. Eva was the daughter of Otto Petschek, the great banker and industrialist who built the Petschek Villa, now the U.S. Ambassador’s Residence. Eva was the last surviving original occupant of the great house where I now live. We got to know each other when she and her family visited during my first months on the job, and we became friends.  Above is a picture of me with her and her husband Bob Goldman when I visited them at their Manhattan home a few months ago.

Eva was a wonderful person, one of those great European ladies of that generation. She was charming and smart, and had a mind of her own and a wit which remained sharp until the end. In those respects, she reminded me of my own mother, who like Eva was also born during the first optimistic years of the then new state of Czechoslovakia and who passed two years ago. Eva, my mom, and the other survivors of that period of Czech history, the First Republic as we call it here, grew up with tremendous hope for their new democracy, which flourished during the 20’s and 30’s. Then came the abandonment at Munich of Czechoslovakia to the Nazis, who Eva and her family fled. She, like most of the family, eventually made her way to New York. After the war she married a young German Jewish refugee who had also fled Hitler, Bob Goldman. The two of them embarked on a marvelous seven decade adventure, as described in her obituary from the New York Times, which is below.

I enjoyed discussing life with Eva, including the ups and downs of history in these lands where we both had family roots: the Nazi occupation, the four decades of Communist tyranny, and then finally the Velvet Revolution and the quarter century of freedom which has followed. I am so glad that she came here in 2011 with Bob and two of her grandchildren to tour the house where she once lived, to visit the country of her birth, and to see one of the great success stories of the post-Cold War period. The country has come full circle and today, the democratic values and vibrant economy of the First Republic of Eva’s childhood flourish in these lands once again.

Eva is survived by her husband Bob, her children Peter, Andrea and Judith, and six grandchildren. My wife, Lindsay, daughter, Tamar, and I will miss her greatly.

 

From the New York Times, March 28, 2014

GOLDMANN -- Eva Petschek, was born in Prague, Czech Republic, in 1920 and came to the United States via Canada in 1938. After training as a nursery school teacher, she practiced in Detroit and New York. She was a fine pianist, but too modest to enter the career professionally. Having studied education in England, she became an early education teacher at the Roeper School in Detriot, MI, and taught piano to young students. After moving to New York City, she became associated with the Diller-Quaile School of Music as a volunteer. Eva married the journalist Robert B. Goldmann, immigrant from Germany, in 1948. At that time Robert was an announcer in German for the Voice of America. They shared a multilingual past, and a deep love of classical music, with emphasis on Mozart, Schubert, and Beethoven as well as Verdi’s operas and Wagner’s music dramas. Verdi’s Othello, Wagner’s Walküre, and most of all Die Meistersinger von Nürnberg were their common super-favorites. Bob’s journalistic work — chiefly with the International Herald Tribune, while Bob and Eva lived in Paris, representing the Anti-Defamation League in Europe — was a new phase in their joint re-exploration of Europe, where they had spent a terror-filled-or-feared youth. Why couldn’t the Europeans think of living as a community earlier, Eva would ask, in full knowledge that the time just had not been ripe. Eva loved her new country, and often encouraged Bob to do more exploring of the American landscape, which they did, but Bob, still yearning for a trip across the Atlantic, with Eva’s in our time justified distrust of flying, led her to cross on the QE2. Underplaying the distinguished past her family in Prague, it was because she did not have to show off, she never did. Her husband, children Peter, Andrea and Judith, and six grandchildren mourn her and will never forget her.

 

 

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.   

Autor: Norman L. Eisen | středa 2.4.2014 12:12 | karma článku: 19,10 | přečteno: 1623x
  • Další články autora

Norman L. Eisen

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

12.8.2014 v 13:38 | Karma: 21,93 | Přečteno: 4208x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

11.8.2014 v 17:38 | Karma: 18,68 | Přečteno: 1717x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Život jako v umělecké galerii

Když jsme se před několika měsíci po více než roce nastěhovali zpátky do naší rezidence, s radostí jsme se pustili do rozvěšování obrazů. Pokud máte k dispozici skoro 3000 čtverečních metrů, prostoru k hraní je skutečně hodně.

29.7.2014 v 13:46 | Karma: 14,00 | Přečteno: 496x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Pozdravy z USA – ekonomický a obchodní dialog s Čechy

Na našem pražském velvyslanectví jsme hrdí na to, jak jsme díky intenzivní spolupráci s českými partnery dosáhli za poslední čtyři roky více než stoprocentního nárůstu bilaterálního obchodu mezi ČR a USA. Je to třikrát více, než je průměr na ostatních amerických ambasádách v dalších státech EU za stejné období. Jeden z důvodů tohoto úspěchu jsou naše každoroční setkání, kde projednáváme strategii obchodních vztahů. Právě teď jsem ve Washingtonu pomáhal odstartovat třetí kolo těchto jednání, která nazýváme Americko-český ekonomický a obchodní dialog. Na první fotografii jsem společně s Vladimírem Bartlem z českého ministerstva průmyslu a obchodu, Matthewem Murrayem z Ministerstva obchodu USA a českým velvyslancem v USA Petrem Gandalovičem.

26.6.2014 v 16:12 | Karma: 14,42 | Přečteno: 617x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Na co jsme hrdí

Vynikající detašovaná jednotka americké námořní pěchoty, která střeží naše Velvyslanectví v Praze (minulý rok se naše jednotka umístila na prvním místě v Evropě), sídlí v tzv. Domě mariňáků.

23.6.2014 v 8:34 | Karma: 15,01 | Přečteno: 457x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Jiné mistrovství

Alex Barrasso, náš úřadující rada pro politicko-ekonomické záležitosti, se nedávno vrátil z mezinárodního šachového turnaje v Řecku. Dovedu si představit, co si vy, čtenáři, asi myslíte: při tom všem, co se děje na světě, co by mohlo být tak důležitého na šachové soutěži konané pod egejským sluncem?

16.6.2014 v 14:42 | Karma: 12,74 | Přečteno: 442x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Já, Angela Merkelová a soudce Roberts

Co máme společného? Všichni tři jsme dostali čestnou medaili Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

12.6.2014 v 14:37 | Karma: 13,23 | Přečteno: 580x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Hvězdy a duhové pruhy pěkně pospolu

Když jsem před více než třemi lety přijel do Prahy, uvědomoval jsem si, že jako americký velvyslanec v České republice a zároveň syn československé občanky, která přežila holocaust, mám osobní a profesionální zodpovědnost bojovat za toleranci pro všechny.

28.5.2014 v 13:29 | Karma: 17,11 | Přečteno: 873x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Americká ambasáda v Praze je otevřená obchodu

Často se mě ptají, jaká škola je nejlepší pro budoucí diplomaty. Přestože mám tituly z prestižních univerzit, vždycky odpovídám, že místem, které mě nejlépe připravilo na kariéru velvyslance, byl náš rodinný stánek s hamburgery v Los Angeles. Pracoval jsem tam už jako kluk odpoledne po škole, ale i o víkendech a o prázdninách. Naučil jsem se tam pracovat s různými požadavky zákazníků, jako například: „Ten kečup chci pod hamburger, ne na něj. Odneste si to.“ Někdy jsem jim mohl vyhovět, ale jindy jsem zdvořile a pevně odpověděl, že jejich požadavku vyhovět nelze.

19.5.2014 v 11:36 | Karma: 14,36 | Přečteno: 1053x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Nejlepší obrana je sdílená obrana

Nedávno jsem se vrátil z USA, kam jsem doprovázel prvního ministra nové české vlády, který tam zavítal. Ministr obrany Stropnický se ve Washingtonu sešel s představiteli Kongresu, Bílého domu a ministerstva obrany. Měl jsem tu čest Stropnického doprovázet s českým velvyslancem v USA Petrem Gandalovičem. Na první fotografii jsme společně na velitelství NATO v Norfolku.

12.5.2014 v 16:14 | Karma: 15,52 | Přečteno: 689x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Kolem světa za 80 bajtů

Jaro je tady a je nádherné jako vždycky v Praze. „Pražské jaro“ neznamená jen probuzení přírody, ale také probuzení svobody se vzpomínkami na Prahu roku 1968, na nedávnou historii, například Arabské jaro, a na pesach, který začíná dnes večer. Jaro také znamená jarní úklid, o což se snaží i tento blog: v následujících odstavcích najdete několik zajímavých odkazů o mně a týmu na naší ambasádě, které se nahromadily na mé pracovní desce a já bych je nyní chtěl s Vámi sdílet.

14.4.2014 v 15:57 | Karma: 12,82 | Přečteno: 480x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Vítáme pražské setkání předních světových bojovníků proti korupci

UPDATE 14/4/2014: Světové fórum o dobrém vládnutí 2014 byl obrovský úspěch. Každý souhlasil, že letošní ročník byl nejlepší. Reformátoři z celého světa si vyměňovali názory. Tady se můžete podívat na několik odkazů na články z médií:

9.4.2014 v 15:36 | Karma: 11,92 | Přečteno: 460x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Pražské korunovační klenoty globální žurnalistiky

Stejně jako mnohé z vás, kteří čtete tento blog, mě ohromily události na Ukrajině a odvaha tamních lidí. Obrazové i tištěné zprávy posílané z Kyjeva nám připomínají důležitý fakt globálního politického života 21. století: díky inovacím v sociálních médiích, mobilním videozáznamům a internetu je stále obtížnější zakrýt státem podněcované násilí, korupci a zneužití moci.

27.2.2014 v 15:15 | Karma: 16,72 | Přečteno: 643x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Je nám líto, že zemřela Shirley Temple Blacková

Na našem pražském velvyslanectví jsme zarmouceni smrtí Shirley Temple Blackové, americké velvyslankyně v Praze a Akkře, filmové hvězdy a americké ikony. V Československu byla velvyslankyní během přelomových událostí sametové revoluce roku 1989. Disidenti, kteří se znenadání dostali do vedení země, oceňovali její pomoc v tomto přechodném období a mají na ni krásné vzpomínky.

11.2.2014 v 14:16 | Karma: 18,88 | Přečteno: 891x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Kinderblock 66: Návrat do Buchenwaldu

Nedávno jsem měl tu čest hostit v Americkém centru při Velvyslanectví USA výjimečnou akci. Přijel Alex Moskovic, který přežil holocaust a předtím vyrůstal v Sobrancích, rodné obci mé matky na východním Slovensku. Stejně jako moje matka byl deportován do Osvětimi a přežil. Osvobozen byl nakonec v Buchenwaldu.

10.2.2014 v 15:20 | Karma: 18,85 | Přečteno: 1528x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Bude příštím americkým velvyslancem v Praze ... profesor Langdon?

Tento týden jsem přivítal v Praze amerického spisovatele Dana Browna. Přijel pohovořit o své poslední knize nazvané “Inferno”, která je již čtvrtou v sérii o Robertu Langdonovi. Dan má mimořádnou schopnost syntetizovat mýty a fikce s vírou a fakty tak, že to mně a milionům ostatních čtenářů ve světě dopřává nespočet hodin příjemného čtení.

16.1.2014 v 16:39 | Karma: 17,11 | Přečteno: 862x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Opomíjení hrdinové naší ambasády (2. díl): Oddělení managementu

Jako velvyslanec mám tu čest být jedním z veřejných mluvčích našeho velvyslanectví a reprezentovat americké zájmy a politiku na úrovni vládní i osobní. Mnoho lidí ale neví, jak ambasáda funguje uvnitř a kdo všechno se stará o její chod. V tomto dalším blogu ze série opomíjených hrdinů velvyslanectví bych vám chtěl představit skvělou partu z oddělení managementu.

6.1.2014 v 15:17 | Karma: 15,82 | Přečteno: 743x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Vše nejlepší do nového roku / Best Wishes for the New Year

Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen vám přeje šťastný nový rok! U.S. Ambassador Eisen wishes you a Happy New Year!

2.1.2014 v 11:51 | Karma: 17,14 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Všechno nejlepší k narozeninám, milí mariňáci

Jednou z mých nejoblíbenejších akcí v roce je ples americké námořní pěchoty. Narozeniny své jednotky, která vznikla v listopadu roku 1775, slaví mariňáci po celém světě – v podzemních krytech nebo v tanečních sálech, podle momentální situace. V Praze se listopadového mariňáckého plesu každoročně účastní stovky lidí z velvyslanectví, dalších zahraničních misí i českých úřadů. Čeká na ně skvělé jídlo a k tanci úžasná hudba. Velvyslanec je vždy čestným hostem.

25.11.2013 v 11:41 | Karma: 18,65 | Přečteno: 870x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Opomíjení hrdinové naší ambasády (1. díl)

Často bloguji o zajímavých událostech týkajících se našeho velvyslanectví, ale za pozornost stojí i jeho každodenní práce. Mezi povinnosti amerického velvyslance v České republice například patří pomáhat Američanům, kteří se ve vaší zemi dostanou do nesnází. Naše konzulární oddělení je jim v případě, že byli okradeni či ztratili svůj pas, k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Když velvyslanectví navštíví američtí občané s nemluvnětem, kterého chtějí přihlásit k americké národnosti, žádostí se též zabývá konzulární tým. Dítě pak získá jeden z nejžádanějších statusů - americké občanství.

20.11.2013 v 14:45 | Karma: 11,77 | Přečteno: 581x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde. Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky