Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozloučení s Evou Petschek Goldmann

2. 04. 2014 12:12:41
Naše velvyslanectví zarmoutila zpráva o úmrtí Evy Petschek Goldmann před několika dny ve věku 94 let. Eva byla dcerou Otty Petscheka, velkého bankéře a průmyslníka, který nechal postavit Petschekovu vilu, nyní rezidenci velvyslance USA. Eva byla poslední původní obyvatelkou tohoto úžasného domu, kde teď žiji. Seznámili jsme se, když mě se svojí rodinou navštívila během mých prvních měsíců práce pro velvyslanectví, a spřátelili jsme se. Dole je fotka z mojí nedávné návštěvy Evy a Boba Goldmanových v jejich bytě na Manhattanu.

Eva byla úžasný člověk a skvěle reprezentovala evropskou dámu své generace. Byla okouzlující a chytrá, měla svoji hlavu a bystrost, která jí vydržela až do konce života. V tomto ohledu mně připomínala moji maminku, která se stejně jako Eva narodila na začátku optimistických let první republiky a která zemřela před dvěma lety. Eva, moje maminka a další pamětníci tohoto dějinného období Československa vyrůstali ve velké naději a důvěře v novou demokracii, která se úspěšně rozvíjela ve dvacátých a třicátých letech. Po mnichovské dohodě o odstoupení části Československa nacistickému Německu Evina rodina uprchla. Ona i větší část její rodiny se nakonec dostaly do New Yorku. Po válce se provdala za Boba Goldmanna, mladého německého židovského utečence, který stejně jako ona uprchl před Hitlerem, aby spolu strávili sedmdesát let společného života, jak napsal deník New York Times v úmrtním oznámení (text dole).

Rád jsem si s Evou povídal o životě, včetně horších i lepších okamžiků v historii zemí, kde máme své kořeny – nacistická okupace, krátká druhá republika, čtyři desetiletí komunistické tyranie a nakonec sametová revoluce a následné čtvrtstoletí svobody. Jsem moc rád, že Eva s Bobem a dvěma vnoučaty sem mohli přijet, aby si prohlédli dům, kde kdysi žila, aby navštívila svoji rodnou zemi a aby viděla úspěšné období po studené válce. Tato země se navrátila k demokratickým hodnotám a životaschopné ekonomice první republiky, tak jak si je Eva pamatovala ze svého dětství.

Evu přežili její manžel Bob, děti Peter, Andrea a Judith, a šest vnuků a vnuček. Bude velice chybět mně, mojí manželce Lindsay i naší dceři Tamar.

With Eva and her husband Bob at their home in New York City October 2013.

IN ENGLISH

Farewell to Eva Petschek Goldmann

Our Embassy family was saddened to learn of Eva Petschek Goldmann’s passing a few days ago at age 94. Eva was the daughter of Otto Petschek, the great banker and industrialist who built the Petschek Villa, now the U.S. Ambassador’s Residence. Eva was the last surviving original occupant of the great house where I now live. We got to know each other when she and her family visited during my first months on the job, and we became friends. Above is a picture of me with her and her husband Bob Goldman when I visited them at their Manhattan home a few months ago.

Eva was a wonderful person, one of those great European ladies of that generation. She was charming and smart, and had a mind of her own and a wit which remained sharp until the end. In those respects, she reminded me of my own mother, who like Eva was also born during the first optimistic years of the then new state of Czechoslovakia and who passed two years ago. Eva, my mom, and the other survivors of that period of Czech history, the First Republic as we call it here, grew up with tremendous hope for their new democracy, which flourished during the 20’s and 30’s. Then came the abandonment at Munich of Czechoslovakia to the Nazis, who Eva and her family fled. She, like most of the family, eventually made her way to New York. After the war she married a young German Jewish refugee who had also fled Hitler, Bob Goldman. The two of them embarked on a marvelous seven decade adventure, as described in her obituary from the New York Times, which is below.

I enjoyed discussing life with Eva, including the ups and downs of history in these lands where we both had family roots: the Nazi occupation, the four decades of Communist tyranny, and then finally the Velvet Revolution and the quarter century of freedom which has followed. I am so glad that she came here in 2011 with Bob and two of her grandchildren to tour the house where she once lived, to visit the country of her birth, and to see one of the great success stories of the post-Cold War period. The country has come full circle and today, the democratic values and vibrant economy of the First Republic of Eva’s childhood flourish in these lands once again.

Eva is survived by her husband Bob, her children Peter, Andrea and Judith, and six grandchildren. My wife, Lindsay, daughter, Tamar, and I will miss her greatly.

From the New York Times, March 28, 2014

GOLDMANN -- Eva Petschek, was born in Prague, Czech Republic, in 1920 and came to the United States via Canada in 1938. After training as a nursery school teacher, she practiced in Detroit and New York. She was a fine pianist, but too modest to enter the career professionally. Having studied education in England, she became an early education teacher at the Roeper School in Detriot, MI, and taught piano to young students. After moving to New York City, she became associated with the Diller-Quaile School of Music as a volunteer. Eva married the journalist Robert B. Goldmann, immigrant from Germany, in 1948. At that time Robert was an announcer in German for the Voice of America. They shared a multilingual past, and a deep love of classical music, with emphasis on Mozart, Schubert, and Beethoven as well as Verdi’s operas and Wagner’s music dramas. Verdi’s Othello, Wagner’s Walküre, and most of all Die Meistersinger von Nürnberg were their common super-favorites. Bob’s journalistic work — chiefly with the International Herald Tribune, while Bob and Eva lived in Paris, representing the Anti-Defamation League in Europe — was a new phase in their joint re-exploration of Europe, where they had spent a terror-filled-or-feared youth. Why couldn’t the Europeans think of living as a community earlier, Eva would ask, in full knowledge that the time just had not been ripe. Eva loved her new country, and often encouraged Bob to do more exploring of the American landscape, which they did, but Bob, still yearning for a trip across the Atlantic, with Eva’s in our time justified distrust of flying, led her to cross on the QE2. Underplaying the distinguished past her family in Prague, it was because she did not have to show off, she never did. Her husband, children Peter, Andrea and Judith, and six grandchildren mourn her and will never forget her.

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | středa 2.4.2014 12:12 | karma článku: 16.63 | přečteno: 863x

Další články blogera

Norman L. Eisen

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

12.8.2014 v 13:38 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 4124 | Diskuse

Norman L. Eisen

Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

11.8.2014 v 17:38 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 1657 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Irena Maura Aghová

Společnost a vzdělávání: Děti musí mít budoucnost

Paní Šichtařová se zaobírá ve svém zajímavém článku o školním vzdělávání zajímavými otázkami o základním školství a jeho úrovni. Přidávám se s několika postřehy.

25.4.2017 v 1:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Jan Pecha

‚Hrdý první Čech‘ se sešel s Trumpem

(Titulek vypůjčen z Echo 24) Kmoníček byl v Bílém domě. Nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček v pondělí ve Washingtonu předal pověřovací listiny americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

25.4.2017 v 1:06 | Karma článku: 5.90 | Přečteno: 152 | Diskuse

Žarko Jovanovič

Sobotka rychle za Macronem, nechce přeci dopadnout jako Hollandovi socialisti

Sobotka předvádí jak se rychle zapomenout na politickou orientaci a jak se pouhá bezmezná věrnost Říši může stát volebním programem

24.4.2017 v 22:18 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 346 | Diskuse

Petra Havelková

Ve Francii více záleží více na volbě do Parlamentu

Emanuel Marcon se celkem nepřekvapivě probojovat s Marine le Pen do druhého kola prezidentských voleb. Jeho plán na ozdravení ekonomiky, jež trpí velkou nezaměstnaností mladých a nepružným ZP získal 23,9 procent hlasů

24.4.2017 v 21:40 | Karma článku: 7.74 | Přečteno: 194 | Diskuse

Martin Procházka

TOP09 vrátí občanům 8% jejich peněz, ODS 7% a Andrej je socan!

Nakonec volební programy jednoznačně určí, zda strana přísluší k levice nebo pravici, ať už si její předseda o překonaném rozdělení spektra blábolí co chce. Kdo chce zmenšit roli státu ve společnosti, je pravičák. To Andrej není.

24.4.2017 v 20:10 | Karma článku: 19.21 | Přečteno: 764 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2205
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.