Norman L. Eisen

Kinderblock 66: Návrat do Buchenwaldu

10. 02. 2014 15:20:51
Nedávno jsem měl tu čest hostit v Americkém centru při Velvyslanectví USA výjimečnou akci. Přijel Alex Moskovic, který přežil holocaust a předtím vyrůstal v Sobrancích, rodné obci mé matky na východním Slovensku. Stejně jako moje matka byl deportován do Osvětimi a přežil. Osvobozen byl nakonec v Buchenwaldu.

Promítali jsme kritikou oceněný dokumentární film, který natočil v Americkém centru též přítomný Alexův syn Steve. Vypráví se v něm o českém hrdinovi, jenž v Buchenwaldu zachránil život Alexovi i dalším chlapcům. Dokument se jmenuje "Kinderblock 66: Návrat do Buchenwaldu" a je poctou odvážnému Čechoslovákovi nežidovského původu Antonínovi Kalinovi, který byl vězněm v tomto koncentračním táboře po celou dobu trvání druhé světové války.

Když do Buchenwaldu dorazily v lednu 1945 dobytčáky plné dětí, mezi nimiž byl i Alex, Kalina se rozhodl se o ně postarat. Využil své pozice vedoucího jednoho z bloků v táboře a sehnal jim přikrývky a vyučování a chránil je před nejhorším řáděním nacistů. Zasloužil se o záchranu 904 židovských chlapců. Dva z nich, kteří také v dokumentu vystupují – Naftali Furst a Pavel Kohn – se akce v Americkém centru zúčastnili společně s Alexem a Stevem a odpovídali pak na otázky obecenstva.

Před promítáním vyznamenalo Velvyslanectví Izraele členy Kalinovy rodiny cenou Yad Vashem „Spravedlivý mezi národy“. Cena je určena mužům a ženám nežidovského původu, kteří během holocaustu nasazovali své životy, aby zachránili své židovské spoluobčany. Ceremonie se zúčastnili dva vnuci zesnulého Antonína Kaliny. Podle jednoho z nich, Jaroslava, jejich strýc o letech v koncentračním táboře nemluvil. O tom, že byl hrdina, se tak dozvěděli až později.

Ještě jedna asociace se Sobrancemi: místní učitelky vedené Denisou Vinanskou se snaží dějiny Židů a holocaustu znovu připomínat a učit o nich místní školáky. Spřátelily se s Alexem a Stevem – a nyní i se mnou. Denisa a její kolegyně Maja Barca přijely do Prahy nočním vlakem, aby se na promítání dokumentu mohly podívat s námi. I ony jsou hrdinkami svého druhu za to, že této důležité součásti našich dějin věnují pozornost.

Alex Moskovic (speaking) talks with Naftali Furst (center) and Pavel Kohn (right from center) about his experience as a Holocaust survivor.

IN ENGLISH

Kinderblock 66: Return to Buchenwald

Not long ago, I had the honor of hosting a special event at the U.S. Embassy Prague’s American Center. I welcomed Alex Moskovic, a Holocaust survivor who grew up in my mother’s home town of Sobrance, in what was then Czechoslovakia (now Slovakia). Like my Mom, Alex was deported to Auschwitz and survived the Nazi concentration camps. He was sent to Buchenwald, and liberated there.

We screened an award-winning documentary by Alex’s son Steve (who was also present) about a heroic Czech who saved the life of Alex, and many other youngsters, at Buchenwald. The film is entitled “Kinderblock 66: Return to Buchenwald." It is a tribute to the heroism of the Czechoslovak inmate Antonin Kalina, a non-Jewish Buchenwald internee from 1939 until 1945.

When cattle cars filled with children like Alex arrived at the camp in January 1945, Kalina made it his mission to care for them. Kalina served as a “block elder” and used this position to improve the conditions for his young charges by getting them blankets, teaching classes, and protecting them from the wrath of the Nazis. He is credited with saving nine hundred and four Jewish boys. Two of the other boys rescued by Kalina and depicted in the film, Naftali Furst and Pavel Kohn also attended the screening and with Alex and Steve, answered audience questions afterwards.

Before our screening, the Israeli Embassy in Prague presented members of the Kalina family with Yad Vashem’s “Righteous Among the Nations” decoration. It honors non-Jewish men and women who risked their lives to save European and other Jews during the Holocaust. Two of the late Antonin Kalina’s nephews attended the ceremony. One of them, Jaroslav, said his uncle never spoke about his years in the camps. As a result, they never knew he was a hero.

One final Sobrance connection: teachers in the town today, led by Denisa Vinanska, have been recovering and teaching their students about Sobrance Jewish and Holocaust history. They have become friends of Alex’s and Steve’s, and now of mine. Denisa and her colleague Maja Barca took an overnight train to come to the screening and spend some time with us. They are modern-day heroes for their incredible work researching and teaching this important history.

Ambassador Eisen with Sobrance teachers Denisa Vinanska (far left) and Maja Barca (fourth from right) as well as (from left to right) Steve Moskovic, Alex Moskovic,  Pavel Kohn, Naftali Furst and Shahar Shelef of the Israeli embassy.

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.


Autor: Norman L. Eisen | karma: 18.85 | přečteno: 1528 ×
Poslední články autora