Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opomíjení hrdinové naší ambasády (1. díl)

20. 11. 2013 14:45:11
Často bloguji o zajímavých událostech týkajících se našeho velvyslanectví, ale za pozornost stojí i jeho každodenní práce. Mezi povinnosti amerického velvyslance v České republice například patří pomáhat Američanům, kteří se ve vaší zemi dostanou do nesnází. Naše konzulární oddělení je jim v případě, že byli okradeni či ztratili svůj pas, k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Když velvyslanectví navštíví američtí občané s nemluvnětem, kterého chtějí přihlásit k americké národnosti, žádostí se též zabývá konzulární tým. Dítě pak získá jeden z nejžádanějších statusů - americké občanství.

Personál našeho konzulárního oddělení pod vedením generálního konzula Charlese Jesse tak může být u toho, když se z dítěte stane malý Američan. Některé další povinnosti jsou však o něco náročnější. Prahu každoročně navštíví stovky tisíc amerických turistů. Jejich pobyt je téměř vždy bez problémů a jen hrstka z nich potřebuje asistenci velvyslanectví. Občas se však někdo takový najde.

Nedávno nám psala vděčná americká občanka a děkovala za pomoc, kterou jsme poskytli jejímu bratranci, jenž se v Česku těžce zranil a posléze upadl do kómatu. Jeho rodina žije ve Spojených státech a nemluví česky. Kvůli časovému posunu mezi Spojenými státy a ČR, který je mezi šesti a devíti hodinami, by komunikace s nemocnicí byla docela vyčerpávající.

V takových případech přijde na řadu pomoc velvyslanectví. Tým našeho konzulárního oddělení fungoval jako prostředník mezi mužem v nemocnici, jeho rodinou, českými úřady a leteckou společností. Pacient je již zpátky ve Spojených státech a podle jeho rodiny se rychle uzdravuje.

Další dobrou zprávou v tomto jinak nepříliš šťastném příběhu je, že příbuzná postiženého muže byla tak ohromena pomocí, kterou jsme mu poskytli, že se rozhodla ucházet se o práci na americkém ministerstvu zahraničí s cílem dostat se na nějakou z amerických ambasád ve světě. Jak sama uvedla, rozhodla se na základě i jiných faktorů, ale velká část inspirace přišla od nás. Dozvěděla se více o ministerstvu zahraničí a jak „důležitou roli mají na velvyslanectvích ti, kteří opustí své rodiny ve Spojených státech a vydají se do světa.“

Většina dobré práce, kterou naše ambasády a americká vláda každodenně vykonají, se málokdy objeví v tisku. Tento příběh mi tento fakt znovu připomněl, proto jsem se rozhodl jej s vámi sdílet a konzulární sekci ještě jednou poděkovat.


Unsung Embassy Heroes (Part One)

I often blog about special events in the life of our Embassy--but the day-to-day running of the place is also worthy of attention. For example, my duties as U.S. Ambassador to the Czech Republic include looking out for the welfare and wellbeing of American citizens in distress. Our Consular Section is available 24 hours a day, seven days per week, to help out our fellow citizens who need help because they have been robbed, have lost their belongings, or have misplaced their passports. When U.S. citizens visit our Consular Section with a baby, seeking to transmit their nationality to their newborn, our staff determines the bona fides of the parents so that the child can claim one of the most desirable statuses of all: American citizenship.

Led by our Consul General Charles Jess, our outstanding consular staff enjoys the experience of conferring citizenship on an American child. Some of their other duties are more challenging. Hundreds of thousands of American tourists visit Prague each year. Their trips almost always go well, and few ever need to visit the Embassy. Occasionally, an American in distress does need our help.

Very recently, a grateful U.S. citizen wrote to thank us for the help we gave her cousin, who fell into a coma and became paralyzed in Prague after suffering a serious injury. The family, which lives in the United States, doesn’t speak Czech. Owing to the six to nine-hour time difference between the Czech Republic and the United States, communicating with the hospital would have been trying even under the best of circumstances.

In such cases, the job of helping an American in distress falls to us. Our consular staff served as the go-between, helping the injured party and his family communicate with the Prague hospital; the Czech authorities; and the airlines. The victim has since returned to the United States. His family tells me he has since made a huge recovery.

One other bit of good news emerged from this otherwise unfortunate story. A relative of the victim was so impressed by the help we gave her family member that she reaffirmed her decision to join the State Department, with the goal of working in an Embassy. As she puts it, she “came to this job through her own experiences and decisions, but was inspired by our involvement.” She thereupon “learned about what the State Department is and what an important role we all take when we leave our homes and extended families behind in the United States. “

Much of the good work that our Embassy and the US government does day in and day out is seldom reported by the press. This story reminded me of that, and I wanted to share it, and thank our Consular Section for a job well done.

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | středa 20.11.2013 14:45 | karma článku: 9.38 | přečteno: 561x

Další články blogera

Norman L. Eisen

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

12.8.2014 v 13:38 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 4124 | Diskuse

Norman L. Eisen

Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

11.8.2014 v 17:38 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 1657 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Fantasy

Fantasy, fantasie, fantezi.... Každý jazyk má své slovo pro fantazii. Fantazie, zrozená v naší mysli, vedená našim srdcem.....

24.4.2017 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 135 | Diskuse

Karel Trčálek

Taky jste neslavili ekoteroristický Den Země?

Abych se přiznal, nějakým Dnem Země, natož nějakou Zemí nejsem vůbec posedlý. Místo nějaké pitomé oslavy to prostě někde zalomím a mám klid. Tak by měl vypadat ideální lidský život!

24.4.2017 v 18:48 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 202 | Diskuse

Karel Trčálek

Paní Šichtařová už zase bojuje s drakem

Kam se podíváš, tam Zlo. Zlí úředníci, zlí porodníci, zlí guvernéři ČNB, a nakonec i zlí učitelé. Nebýt naší paní, Zlo by už nejspíš dávno zvítězilo. „Ale pánbůh chodí za ní s pokladničkou, jako už chodí za chudáky“ (F. Halas)

24.4.2017 v 17:23 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 367 | Diskuse

David Gruber

Rychločtení – třicet let mnohými nepochopené, třicet let mnohým skvěle sloužící

Povídal jsem o rychločtení v pořadu Dobré ráno v České televizi. Co je na tom pro vás zajímavého a jak to souvisí třeba s Belmondem, princem Wiliamem, Edmundem Hillarym nebo svatbou švédské korunní princezny - o tom níže.

24.4.2017 v 16:55 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 197 | Diskuse

Ilona Ubryová

Z deníčku trémisty

Tréma má tisíc podob a může vás drapnout kdekoliv. Já jsem muzikant, což je průšvih. Myslela jsem, že to po čase zmizí a skoro to tak i vypadalo, ale ouha.

24.4.2017 v 15:25 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2205
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde.

Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.